Opakovaný výbuch munice v Srbsku vyvolává spekulace. Neposílá Srbsko zbraně Ukrajině?

Balkánské zápisky přináší informace o opakovaném výbuchu muničního skladu v Srbsku. Je na vině chamtivost zbrojařů, nebo sabotáž?

Kolem sobotního výbuchu a požáru v továrně na munici Sloboda v srbském městě Čačak panují dohady. V médiích se začaly objevovat spekulace o příčinách nehody. Včera se situace na místě sice zklidnila, ale vedení podniku nařídilo zaměstnancům, aby ještě zůstali doma.

Během požáru bylo z města evakuováno kolem 150 domácností. K dalšímu výbuchu došlo pouhých 16 dní po první nehodě. Obyvatelé města tvrdí, že výbuch byl ještě větší než první a svědci mluví o tom, že základy domů se otřásaly u domů několik kilometrů vzdálených od továrny. Škoda je velká a odhaduje se mezi 1,5 až 2 miliony euro. Naštěstí došlo pouze k lehčím zraněním, řezným ranám v důsledku rozbitých oken. Místo výbuchu kontrolují hasiči. Armáda nasadila k hašení helikoptéry a k detekci bezpilotní letadla.

Odborová organizace továrny Sloboda uvedla pro média prohlášení, že exploze svědčí o katastrofální situaci ve zbrojařském průmyslu. Srbská agentura FoNet, která vyjádření odborů cituje z prohlášení dále uvádí, že se odboráři staví za „okamžité zastavení výroby výbušnin, aby se ochránili pracující a majetek v okolí továrny.“ Odboráři ze všeho viní „stát a chamtivé soukromé podnikatele, kteří se snaží ze zbrojního průmyslu vyždímat a vykrást, co se dá.“ Během současného vedení podniku zemřelo v důsledku výbuchů v srbských zbrojovkách celkem již dvacet lidí a syndikát upozorňuje, že vklady podnikatelů do bezpečnosti zaměstnanců jsou minimální.

Objevují se spekulace a dělníci, kteří promluvili pro média popírají, že by příčinou byl lidský faktor. Tvrdí dokonce, že čtyři dny před výbuchem ve vybuchlém skladu nikdo nebyl. Expertům je podivná situace, když k výbuchu dojde mimo výrobu a dokonce v části podniku, kde ani není elektřina.

Srbský vojenský expert Vlada Radulović pro bělehradský deník Blic a také pro bosenský Avaz uvedl, že je podivuhodné, že k explozi došlo opakovaně po několika dnech ve skladu stejného podniku. „Jak je možné, když došlo k sanaci prvního výbuchu, že po 16 dnech dojde na stejném místě znovu k explozi,“ ptá se expert. Podle něj mohlo ve skladu být nadměrné množství materiálu, než je povoleno, výbušniny mohly být po expiraci a třetím důvodem je sabotáž. „Objevily se velmi nebezpečné spekulace o vztahu exploze k případům v České republice a Bulharsku, za kterými stálo diverzní komando GRU29155, které bylo u pokusu o převrat v Černé Hoře v roce 2016. Aby nedocházelo k otevírání těchto bezpečnostních problémů, měl by se případ co nejdříve vyšetřit,“ říká srbský expert Radulović. Navíc k tomu dodal: „Není známo, zda Srbsko vyváží zbraně a munici na Ukrajinu. Jestli takový export existuje, zboží se tam neposílá přímo, ale oklikou přes prostředníka.“

Článek vydáváme ve spolupráci s webem Balkánské zápisky.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.