Výměnou za armádu EU by se Francie měla vzdát pozice v Radě bezpečnosti OSN ve prospěch EU

Emmanuel Macron tlačí na vznik armády EU, zatímco Berlín chce křeslo Francie v Radě bezpečnosti OSN pro EU.

Místo Francie v Radě bezpečnosti OSN by mohlo být podstoupeno Evropské unii v případě, že EU podpoří Macronův plán na armádu Evropské unie, napsaly noviny The Daily Telegraph s odvoláním na blízkého spojence francouzského prezidenta.

Francie vede nyní diplomatickou ofenzívu v EU, která má souvislost s uzavřením aliance AUKUS a ztrátou ponorkové zakázky v Austrálii v hodnotě 66 miliard eur.

Evropská armáda je zatím vzdálenou budoucností, ale Emmanuel Macron je rozhodnutý postavit její základy. Po odchodu Angely Merkelové z pozice německé kancléřky bude Macron nejvlivnějším lídrem v EU, napsaly dále noviny.

Představitelé EU v souvislosti s odchodem USA z Afghánistánu navrhli vznik jednotek rychlého nasazení, které by měly 5000 vojáků.

Podle slov „transnacionálního“ europoslance Sandra Goziho by se v souvislosti s tímto vývojem mělo mluvit o Radě bezpečnosti. Europoslanec tak reagoval na Bidenův projev v OSN. Transnacionální poslanci jsou projektem právě E. Macrona, jde o poslanecké místo uchované po odchodu Británie z EU, kde poslanci reprezentují spíše EU, a nikoliv členské země. Má se jednat o krok k posílení demokracie na úrovni EU.

Francie je nyní jedinou zemí v EU, která má místo stálého člena Rady bezpečnosti OSN (po brexitu). Francouzské žádosti o to, aby velké země jako Německo, Itálie a Španělsko začaly investovat víc do obrany, byly doprovázeny požadavky z Berlína, aby Paříž poskytla svoje křeslo pro účely EU. Tyto požadavky byly vždy v Paříži odmítnuty.

Prezident Macron bude ochoten o křesle v Radě bezpečnosti diskutovat v případě, že získá ústupky, které umožní EU hovořit v rámci zahraniční politiky jedním hlasem a také v případě, že se učiní kroky směrem k evropské obraně, konstatuje dále článek.

Francie a Německo chtějí členské země zbavit možnosti veta ohledně zahraniční politiky a nahradit je většinovým hlasováním podle počtu obyvatelstva země. To by ještě víc posílilo vliv Německa a Francie na evropskou zahraniční politiku, což některé členské země odmítají.

Elysejský palác odpověděl na dotaz ohledně těchto plánů slovy „bez komentáře“, končí The Daily Telegraph a upozorňuje ještě, že Velká Británie jako člen EU se nápadu na zřízení evropské armády bránila. Francie bude od 1. ledna předsednickou zemí EU, což dá Francii další příležitost pro prosazení těchto cílů.

Dočetli jsme se v novinách The Daily Telegraph ze dne 22. září 2021 na titulní straně.

Psali jsme:

Ilustrační foto: Autor – Wikipedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.