Energetická krize v Evropě ukazuje význam jaderné energie

Deset evropských zemí včetně Francie vydalo prohlášení, v němž požadují, aby byla jaderná energie do konce roku zařazena na seznam zdrojů energie šetrných ke klimatu, který vypracovala Evropská komise.

Signatáři, z nichž většinu tvoří východoevropské státy, tvrdí, že jaderná energie „chrání evropské spotřebitele před kolísáním cen“ v situaci, kdy rostou výdaje za plyn. Rozvoj jaderného průmyslu podle nich „rozhodujícím způsobem přispívá k nezávislosti“ evropských zdrojů energie a výroby elektřiny a mohl by vytvořit „milion“ vysoce kvalifikovaných pracovních míst“, informoval francouzský web RFI.

Prohlášení přichází v době, kdy se Evropská komise připravuje na aktualizaci svého seznamu udržitelných zdrojů energie – klasifikačního systému známého jako taxonomie. Zařazení na tento seznam otevírá odvětví možnosti zeleného financování a poskytuje mu konkurenční výhodu. Směřuje soukromý kapitál ze znečišťujících hospodářských činností do těch, které mohou přispět k boji proti změně klimatu.

Začlenění jaderné energetiky je v Evropě tématem, které rozděluje. Německo, Rakousko, Lucembursko a řada nevládních organizací jsou rozhodně proti, zatímco Francie, Polsko, Rumunsko, Maďarsko, Bulharsko, Česká republika, Slovensko, Chorvatsko, Slovinsko a Finsko jsou horlivě pro.

Pro Francii je nedělní společné prohlášení příležitostí, jak na jadernou energetiku upozornit předtím, než prezident Emmanuel Macron představí svůj investiční plán „Francie 2030“.  Očekává se, že jaderný průmysl bude v této strategii, která má stát desítky miliard eur, hrát významnou roli. Sám Macron již v březnu podepsal spolu s východoevropskými lídry dopis, v němž Evropskou komisi vyzval, aby jadernou energii zařadila do své zelené taxonomie.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.