Peskov: Tranzity plynu přes Ukrajinu závisejí na jeho kupcích v Evropě

Podle Kremlu jsou tranzity ruského plynu přes Ukrajinu jen komerční záležitostí.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov se vyjádřil k tranzitu ruského zemního plynu přes území Ukrajiny.  Ukrajina se v současnosti potýká s nedostatkem zemního plynu pro svou spotřebu. Špatná situace je podle posledních zpráv ve Lvovské oblasti.

„Adresát Kyjeva – to jsou kupci plynu v Evropě, tyto společnosti mohou uzavírat nové dohody s ruským monopolem. Tedy, aby bylo možné něco přes Ukrajinu přepravit, je nutné, aby se to ‚něco‘ koupilo,“ řekl Putinův mluvčí.

Peskov dále zdůraznil, že Rusko plní své tranzitní dohody.

„Prezident řekl, že pokud se plyn bude nakupovat, smluvní objem se zvýší. A pokud Ukrajina dá komerční nabídky, všechno bude fungovat dál.“

Ve Lvovské oblasti Ukrajiny už úřady vyhlásily mimořádnou situaci kvůli nedostatku plynu pro vytápění rozpočtových (státní) institucí. Na území Lvovské oblasti se podle oficiálních čísel nachází 825 rozpočtových institucí, které plyn potřebují.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.