Překročil Bolsonaro Rubikon nepopularity?

Podpora brazilského prezidenta klesá od ledna, kdy se pandemie v Brazílii dostala do nejbrutálnější formy.

Brian Winter se ve svém článku pro Americas Quaterly zamyslel nad tím, zda brazilský prezident Jair Bolsonaro už překročil Rubikon nepopularity, podobně jako k tomu došlo v případě George Bushe ml. v roce 2005. Bushova administrativa tehdy nezvládla hurikán Kathrina a prezidentovy ratingy podpory se už nikdy nezvedly.

Současné průzkumy veřejného mínění v Brazílii (tj. během září) překročení takového Rubikonu naznačují – hlavním důvodem není hurikán ale virus, jehož nebezpečí se Bolsonaro snaží na každém kroku zpochybňovat. Bolsonarova podpora v průzkumu je nyní na 20 bodech, což by znamenalo, že by volby v říjnu 2022 nemohl vyhrát. Jsou už Brazilci rozhodnutí?

V zářijovém průzkumu se 59 % dotázaných vyjádřilo, že by pro Bolsonara nehlasovali za žádných okolností. Dalších 63 % je toho mínění, že prezident není schopen vládnout zemi, 52 % o něm míní, že je neupřímný a dalších 62 % došlo k názoru, že je nepřipravený. Jedna věc je ztratit podporu a druhá respekt, který se těžko znovu získává, píše Winter.

Podpora prezidenta klesá od ledna, kdy se pandemie v Brazílii dostala do nejbrutálnější formy. Země má kolem 590 tisíc obětí spojených s nemocí a patří k zemím, které jsou nejvíce zasažené na světě. Pokles případů jde nyní na vrub pozdní ale úspěšné očkovací kampani. Bolsonaro mezitím zpochybňoval efektivitu vakcín.

Ekonomika je také významná. S ohledem na růst HDP byla Brazílie v Latinské Americe relativně málo zasažená, v roce 2021 roste na 5,1 %, pokles v roce 2020 se rovnal 4,1 %. Jenže tato příznivá čísla zakrývá velké nerovnosti. Nezaměstnanost je poměrně vysoká (14 %), počet Brazilců, kteří trpí hladem vyrostl dvakrát od Bolsonarova nástupu do úřadu a pokračující pandemie je také překážkou pro investice.

Bolsonarův tým věří, že má jedno eso v rukávu: plánuje zvýšit platby v rámci sociálního programu Bolsa Familia, snad o 50 % počínaje prosincem. Podobný sociální program by mohl zabrat jako tomu bylo v roce 2020. Jenže to bylo před tragickým vývojem v roce 2021, kdy došlo k přeplnění nemocnic a také hřbitovů, a k národní traumatu, které peníze jen těžko vymažou z paměti. Ekonomové také předpokládají pro volební rok 2022 jen asi jednoprocentní růst ekonomiky, což nepřispěje k nárůstu spotřeby před volbami. Pandemie byla výzvou pro všechny politiky v regionu Latinské Ameriky, včetně Argentiny a Peru. V posledních 18 měsících Bolsonaro předváděl hlavně popíračtví, antagonismus a nezájem. Tyto postoje současného prezidenta, jak se zdá, přesvědčily Brazilce, že je prostě neschopný je udržet v bezpečí. Tento názor se těžko změní.

Psali jsme:

Foto: Gabriela Korossy / Câmara dos Deputados, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.