Rakouský kancléř podpořil plynovod Severní proud 2

Závislí na Rusku jsme v EU s nebo bez plynovodu, řekl Schallenberg italskému listu.

Rakouský kancléř Alexander Schallenberg se vyslovil pro pokračování projektu plynovodu Severní proud 2 a nemyslí si, že nový a už dostavěný plynovod sám o sobě zvýší závislost EU na Rusku, jak řekl v rozhovoru pro italské noviny Corriere della Sera.

„Se Severním proudem 2 nebo bez něj jsme na ruském plynu nějakým způsobem závislí. To je fakt. V konečném důsledku musíme snížit naši energetickou závislost na Moskvě,“ řekl Schallenberg.

Schallenberg dále poznamenal, že spuštění Severního proudu 2 podle jeho názoru diverzifikuje trasy dodávek paliva. Zároveň zdůraznil, že Moskva vždy dodržovala dohody o dodávkách plynu.

„Problém je, že Rusko nezvyšuje dodávky. Domnívám se, že bychom v každém případě měli pokračovat ve výstavbě plynovodu pod Baltským mořem,“ shrnul.

Německá média nedávno informovala, že Gazpromu hrozí za zprovoznění plynovodu Severní proud 2 bez (nyní pozastavené) certifikace pokuta ve výši pouhého 1 milionu eur. Novináři upozornili na existující precedens plynovodů NEL a EGL 401 spuštěných bez certifikace. Upozorňují však, že tyto projekty nebyly svým rozsahem srovnatelné s rusko-německým projektem.

Německý regulátor pozastavil certifikaci plynovodu v Německu, protože švýcarský operátor výstavby se musí zaregistrovat také v Německu. Více zde.

Psali jsme:

Ilustrační foto: Autor – Österreichisches Außenministerium – https://www.flickr.com/photos/88775815@N04/50925548121/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=99695790

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.