Německá šestiprocentní inflace zvyšuje tlak na Evropskou centrální banku

Jedná se o nejvyšší cenový nárůst za třicet let. Centrální banka ale nechce restriktivní politiku.

Německá inflace, počítáno na roční bázi (tedy srovnání s listopadem 2020), dosáhla nebývalých 6 %. Výše inflace překvapila ekonomy a analytiky. Takto vysoká byla naposledy v roce 1992 krátce po německém znovusjednocení, informovaly noviny Financial Times.

Inflace a inflační dynamika jsou zejména pro Německo velice citlivé téma. ECB se snaží situaci uklidňovat a tvrdí, že ceny energií i problémy ve výrobních řetězcích jsou dočasné a odezní příští rok.

Očekává se, že nejnovější údaje za eurozónu dosáhnou 4,4 %, což vysoce překračuje inflační cíl ECB ve výši dvou procent.

Dá se očekávat, že k poklesu inflace přispějí i aktuální restriktivní opatření, která omezí spotřebu.  Odborníci uvádí,  že není pochyb, že inflace příští rok poklesne, otázkou prý je pouze, jak moc a jak rychle.

Hlavním hybatelem inflace v Německu byly ceny energií, které se na roční bázi zvýšily o 22 %. Ceny potravin vzrostly o 4,5 %.

Inflace ovšem není vysoká jen v Německu, podobně vysoká inflace trápí také Španělsko, či Belgii. V USA je inflace ještě vyšší, dosáhla 6,3 % a je nejvyšší za posledních třicet let.

Americká centrální banka (FED) začala omezovat svůj program nákupu dluhopisů, což někteří analytici čtou jako přípravný signál zvýšení sazeb příští rok. Ale ECB dala najevo, že se nechystá zvyšovat sazby ani v roce 2022.

Guvernérka ECB, Christine Lagardeová, míní, že by bylo chybné začít realizovat restriktivní politiku, neboť než by opatření zabrala, tak inflační tlaky (během asi 18 měsíců) už zmizí. Lagardeová doplnila, že by taková politika jen zvýšila nezaměstnanost a náklady přizpůsobení a stejně by se s inflací nevypořádala. „To bych považovala za chybu,“ uvedla Lagardeová.

Lagardeová nedávno poskytla rozhovor novinám Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, kde říká: „Inflací nejvíce trpí ti, kteří jsou méně privilegovaní a méně majetní. Proto se na ni musíme i nadále velmi pečlivě dívat.“

 

Psali jsme:

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.