Putin v Indii dohodl další vojenskou spolupráci obou zemí

Nová deklarace obou zemí obsahuje shodu na společné výrobě ruských zbraní a na transferu ruských technologií.

Indie a Rusko vydaly společné prohlášení k výsledkům 21. rusko-indického summitu „Rusko-Indie: Partnerství pro mír, pokrok a prosperitu“, který se konal 6. prosince v rámci návštěvy prezidenta Vladimira Putina v Indii. Putin zde jednal s indickým premiérem Nárendrou Módím. Jednalo se o teprve druhou zahraniční návštěvu ruského prezidenta v průběhu posledních dvou let.

Obě země se dohodly na podpoře společné výroby náhradních dílů a souprav pro servis vybavení a zbraní ruské výroby v Indii. Předpokládá se transfer technologií a zakládání společných firem pro potřeby indických ozbrojených sil i pro vývoz zbraní do zemí spřátelených s Indií a s Ruskem.

Dalším výsledkem je orientace na společný vývoj pokročilých obranných technologií a systémů.

„Vojenská a vojensko-technická spolupráce je tradičně základním kamenem rusko-indického mimořádně privilegovaného strategického partnerství. Vzhledem k touze Indie po soběstačnosti se partnerství v současnosti přesouvá ke společnému výzkumu a vývoji, společné přípravě a výrobě pokročilých obranných technologií a systémů,“ uvádí prohlášení.

Společné prohlášení vyjádřilo spokojenost s dosavadními vojenskými dohodami i společnými cvičeními ozbrojených sil obou zemí.

Dokument zmiňuje i úspěšné završení dlouhodobého programu vojensko-technické spolupráce mezi oběma zeměmi v období 2011–2020 a vítá podpis nové dohody na období 2021-2031. Země rozšíří spolupráci v oblasti vesmírných programů s lidskou posádkou, vývoje nosných raket a využití kosmického prostoru pro mírové účely.

Celé znění deklarace najdete zde (v ruštině).

Psali jsme:

Ilustrační foto: Autor – Kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.