Německá vláda zkoumá podporu pro chudší domácnosti kvůli vysokým cenám energií

Němečtí spotřebitelé začínají být stále více postiženi tím, jak se dodavatelé potýkají s vyššími pořizovacími náklady na pohonné hmoty způsobenými energetickou krizí v Evropě.

Německá vláda slíbila, že se bude zabývat krátkodobou podporou chudších domácností, které čelí zdražování elektřiny, ropy a plynu. Ministr financí Christian Lindner uvedl, že vláda prověří opatření na pomoc domácnostem, které jsou nejvíce postiženy zvýšením cen energií. „Zavazuji se, že z prostředků, které mám, budeme financovat takovou solidární podporu pro lidi, kteří jsou obzvláště postiženi zvýšenými náklady na vytápění,“ řekl ministr. Jiné země EU, jako například Španělsko, se rozhodly podpořit občany postižené růstem cen již dříve, německá vláda však od krátkodobých opatření zatím upustila, informoval web Clean Energy Wire.

V dlouhodobějším horizontu se počítá se snížením příplatku na obnovitelné zdroje energie (poplatek EEG – Erneuerbare Energien Gesetz) k ceně elektřiny a s takzvanou „klimatickou platbou“ pro všechny občany, která by měla lidem kompenzovat rostoucí náklady na energie, a to i v důsledku vyšších cen CO2. Od roku 2022 byl poplatek z obnovitelných zdrojů energie snížen na 3,72 centů za kilowatthodinu z předchozích 6,5 centů. Byly také zvýšeny dotace na sociální bydlení, aby se zohlednila vyšší cena CO2 u paliv na vytápění od roku 2022.

Němečtí spotřebitelé začínají být stále více postiženi tím, jak se dodavatelé potýkají s vyššími pořizovacími náklady na pohonné hmoty způsobenými energetickou krizí v Evropě v letošní zimě. Zatímco někteří dodavatelé elektřiny odpovídajícím způsobem upravili své účty, jiní vypověděli spotřebitelům smlouvy o dodávkách a několik společností podalo návrh na insolvenci. Postižené domácnosti automaticky odebírají elektřinu a plyn od svého místního standardního dodavatele („Grundversorger“, často obecní podnik), který si obvykle účtuje vyšší ceny než ostatní dodavatelé.

Ochránci spotřebitelů uvádějí, že v případě nízkonákladového dodavatele Stromio, který před Vánocemi vypověděl spotřebitelské smlouvy, je postiženo několik set tisíc domácností. Místní standardní dodavatelé, kteří jsou ze zákona povinni zásobovat jakoukoli domácnost, zase začali účtovat svým novým (nedobrovolným) zákazníkům vyšší ceny než svým stávajícím klientům. Srovnávací web Check24 napočítal zhruba 260 standardních dodavatelů, kteří zavedli nové tarify výhradně pro nové zákazníky a zvýšili ceny v průměru o 106 %. Ceny elektřiny v Německu patří k nejvyšším na světě, přestože se země pohybuje v evropském středu, pokud se ceny posuzují jako podíl disponibilního příjmu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.