USA chtějí v Indo-Tichomoří stanovit společné cíle v hospodářské oblasti

Smyslem je čelit vlivu Číny v tomto regionu, aniž by americké angažmá ohrozilo pracovní místa v USA.

Vysoká americká představitelka pro Čínu v minulém týdnu (19. ledna)  uvedla, že USA chtějí na počátku roku 2022 stanovit „společné cíle“ v oblasti hospodářské spolupráce s indo-tichomořskými zeměmi. Washington se snaží čelit vlivu Pekingu v tomto stále významnějším regionu světa.

V říjnu roku 2021 sdělil americký prezident Joe Biden představitelům asijských zemí, že USA začnou rozhovory o vytvoření indo-tichomořského hospodářského rámce. Zatím je ale ohledně těchto amerických plánů známo jen málo detailů. USA se také snaží vyhnout těm krokům, které by vedly k opětovnému připojení země k obchodním dohodám, v jejichž důsledku došlo ke ztrátě pracovních míst v USA.

Vrchní ředitelka Bílého domu pro Čínu Laura Rosenbergerová nyní uvedla, že diskuse s partnery v posledních měsících pomohly „krystalizovat“ úvahy Bidenovy administrativy o tom, jak takový rámec prosazovat. Rosenbergová uvedla, že počáteční představy se týkají otázek usnadnění obchodu, standardů digitální ekonomiky, odolnosti dodavatelského řetězce, infrastruktury, dekarbonizace a čisté energie, kontroly vývozu, daní a boje proti korupci.

Bližší podrobnosti by měly být stanoveny na začátku letošního roku s tím, že rozhovory s asijskými partnery mohou postupovat s různou rychlostí, jak Rosenbergová dále uvedla.

Vrchní ředitelka Bílého domu pro Čínu také sdělila, že s ohledem na regionální obchodní rámec, CPTPP, který opustila administrativa Donalda Trumpa v roce 2017, nemá, co nového říct. Akcentovala ale důležitost podpory svobodného a otevřeného regionu v Indo-Tichomoří i ochranu amerických pracujících, které tato dohoda ohrožovala.

Vztahy mezi USA a Čínou klesly na nejnižší bod za poslední desetiletí. Prezident Joe Biden se  snažil využít styky se spojenci a partnery, aby čelil tomu, co Washington považuje za rostoucí hospodářský a vojenský „nátlak“ ze strany Pekingu. V souvislosti s tím USA například posílily spolupráci v oblasti bezpečnosti s Austrálií, Novým Zélandem a Velkou Británií (AUKUS), ale také s Japonskem nebo Indií (Čtyřspolek).

Některé indo-tichomořské země, z nichž mnohé počítají Čínu za svého největšího obchodního partnera, si však stěžují za nedostatečné ekonomické angažmá USA v regionu.

Psali jsme:

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.