Chorvatsko je v názoru na Ukrajinu nejednotné. Prezident Milanović: Ukrajina je zkorumpovaná a Chorvatsko nebude hasičem

Balkánské zápisky reflektují výroky chorvatského prezidenta Milanoviće ohledně angažmá jeho země v konfliktu kolem Ukrajiny.

Chorvatský prezident Zoran Milanović se vyjádřil k situaci na Ukrajině a k možné účasti chorvatských vojáků v případném konfliktu. Do nedávna jich osmdesát bylo nasazeno v Polsku u běloruských hranic, nyní se vrátili domů.

„NATO zesiluje svoji ostražitost, ale my s tím nemáme a nebude mít nic společného. V případě, že by došlo k eskalaci konfliktu, povoláme všechny naše vojáky zpět do posledního muže. To, co se děje, nemá nic společného s Ukrajinou, ale pouze s Bidenovou politikou. Tu považuji na nekonzistentní a nebezpečnou. Děje se to v předpolí Ruska a existuje jiný způsob, jak ochránit Ukrajinu, aspoň z 99 procent a ekonomicky ji pomoci,“ vyjádřil se chorvatský prezident.

Dále se vyjádřil kriticky na adresu chorvatského premiéra Andreje Plenkoviće, který má opačný názor a je pro vyslání chorvatský vojáků na pomoc Ukrajině. Milanović mimo jiné také uvedl: „Ukrajina do NATO nepatří. Jedná se o jednu z nejzkorumpovanějších zemí na světě. Jen klid. Je nutné uklidnit politickou scénu a nedovolit, aby extrémisté vyvíjeli tlak na politiky. Chorvatsko nebude toho součástí. Nepřipustím to a Plenković, ať vyhrožuje Rusku, jak chce. Pouze dvakrát byl na Ukrajině a nemá představu, co se tam děje. Chorvatsko musí z toho utéct, jako z požáru. Když dojde k požáru, zavřou se před ním dveře. Chorvatsko nebude hasičem.“

Nakonec vše dal do souvislosti s dodávkami plynu, když řekl, že zázraky se nedějí, a proto konfrontace s Ruskem není nejmoudřejší. Upozornil, že situace ohrozí Německo sankcemi. Končí tam plynovod Nord Stream 2 a na to podle chorvatského prezidenta doplatíme všichni. „Doplatí na to Evropa, i když Chorvatsko o něco méně,“ prohlásil prezident Milanović.

Chorvatský vojenský analytik Robert Barić pro deník Jutarnji list uvedl, že Chorvatsko v případě potřeby NATO je schopné vyslat do konfliktu 1000 až 1500 vojáků, kteří by se přidali k dalším členům východních sil aliance.

Bývalý chorvatský velvyslanec v Moskvě Božo Kovačević tvrdí, že existuje velké nebezpečí, že k válečnému konfliktu dojde. „To, co Ukrajinci a Západ nazývají ruskou invazí je z ruského pohledu obranou Donbasu před potenciální vojenskou akcí Ukrajiny na osvobození svého bývalého území. To je důvod, proč Rusko nashromáždilo na hranici tak velké množství vojska. Chce Ukrajince odradit od jakékoli akce,“ říká bývalý velvyslanec v Rusku Kovačević.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Ilustrační foto: Quirinale.it, Attribution, via Wikimedia Commons

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.