Spojencům Ruska ve Střední Asii se tato válka nevyplácí

Středoasijští představitelé, kteří se tradičně obávají ruské politiky vůči Ukrajině, jsou ruskou agresí rozladěni, ale mají svázané ruce. Na tento konflikt nemají žádný vliv, ale ponesou jeho náklady. Pád rublu je zasáhne obrovskou silou. Současně si nemohou dovolit otevřeně říci, že se Putin dopustil ozbrojené agrese a porušil mezinárodní právo.

Ludwika Włodeková, socioložka a vyučující na Fakultě orientalistiky Varšavské univerzity, reportérka a autorka knížek, v rozhovoru pro polský web Krytyka Polityczna v souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině řekla, že „středoasijské země se po léta stavěly k Ukrajině velmi opatrně. Zejména Kazachstán a Kyrgyzstán, které mají ve svých zemích početné ruskojazyčné menšiny – Kyrgyzstán jich má několik procent a Kazachstán na severu téměř třetinu. V této situaci musí mít na paměti, že stejná záminka k invazi – „ochrana ruského obyvatelstva“ – může být použita i na ně.“

„Především země Střední Asie jsou ve svém každodenním fungování velmi závislé na Rusku. Kazachstán je s Ruskem spojen svou účastí v Euroasijském hospodářském společenství a směnný kurz kazašského tenge je stejně jako ostatní měny silně závislý na rublu. Na druhé straně Uzbekistán, ačkoli má vlastní zdroje zemního plynu, je logisticky závislý na síti, těžbě a produkci Gazpromu. Už z tohoto důvodu si nemohou dovolit otevřené nepřátelství,“ míní Włodeková.

„Žádná středoasijská země oficiálně nepodpořila nezávislost separatistických republik a jejich představitelé jednoduše mlčeli. Kazachstán odmítl vyslat vojáky a ostatní ani nebyli požádáni. Tato situace je velmi rozčiluje, ale mají svázané ruce. Na tento konflikt nemají žádný vliv, ale ponesou jeho náklady. A znovu si uvědomují, čeho je Rusko schopno,“ uvedla dále socioložka a upozornila v tomto kontextu na postavení Číny ve Střední Asii.

Podle Włodekové „má Čína peníze, a má jich mnohem více než Rusko. Investují do infrastruktury ve Střední Asii, budují silnice a ropovody – mnohem lépe, více a efektivněji než Rusko“. Ovšem na druhou stranu poukázala na to, že „Čína byla zároveň vždy obávaným státem, a to nejen ve 20. či 21. století. Čínská hrozba je ve středoasijské mytologii hluboce zakořeněným tématem.“

Závěrem Włodeková dodala, že „Čína je považována za racionálnější a předvídatelnější, protože provádí konzistentní zahraniční politiku, zatímco Putin se ukázal jako nepředvídatelný. Důležité je, že některé země v regionu jsou na Číně závislé i vojensky, například Tádžikistán má v pohoří Pamír vlastní tajnou čínskou základnu, která byla vybudována proto, aby je Číňané mohli bránit před Tálibánem. Přes všechny výhrady a obavy, které Čína vzbuzuje, lze tedy i tuto zemi v budoucnu považovat za velkého souseda, který bude v případě potřeby schopen dát region do pořádku.“

Celý rozhovor si můžete přečíst v polštině zde.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.