Sankce proti Rusku mohou Moskvu přiblížit Pekingu a změnit globální finanční systém

V dlouhodobém horizontu budou Rusko, Čína a další američtí soupeři jistě motivováni k tomu, aby se pokusili snížit svou závislost na finančním systému, který je zaměřen na dolar.

Americký prezident Joe Biden ve svém projevu 26. února řekl, že vyřazení vybraných ruských bank ze systému SWIFT zajistí, že „banky budou odpojeny od mezinárodního finančního systému a bude poškozena jejich schopnost působit v celosvětovém měřítku“.

To by ovšem mohlo mít i nezamýšlený důsledek. Někteří odborníci tvrdí, že západní sankce pravděpodobně ekonomicky sblíží Rusko a Čínu – a že mohou dokonce ohrozit dominanci amerického dolaru v globálním finančním systému, informoval magazín TIME.

„Pro ekonomiku, jako je ruská, která je stále do značné míry závislá na příjmech z vývozu a obecněji na mezinárodním obchodu, je ztráta přístupu ke globálnímu financování jednoznačně bolestivou ranou,“ říká Eswar Prasad, profesor ekonomie a obchodní politiky na Cornellově univerzitě a bývalý vedoucí oddělení MMF pro Čínu.

Prasad také upozornil, že „omezení přístupu Ruska z globálního finančního systému ovládaného Západem ho nepochybně přivede do hlubšího ekonomického objetí s Čínou, a to jak z hlediska obchodu, tak finanční závislosti“.

Pokud by Peking pomohl Rusku vyhnout se sankcím, zaplatí za to

Poradce ministerstva zahraničí Derek Chollet ve čtvrtek 3. března uvedl, že spojenecké země, které se připojily k sankcím proti Rusku, představují dohromady 50 % světové ekonomiky; Čína představuje přibližně 15 %. „Pokud by se Čína snažila sankcím vyhnout nebo je nějak rozdělit, byla by zranitelná,“ řekl. „Každá země, která se bude snažit těmto sankcím vyhnout, bude také čelit důsledkům svého jednání. Nechci spekulovat, jaké by to byly.“

Čína se snaží pohybovat po tenké hranici, protože USA a jejich spojenci představili rozsáhlou škálu trestních finančních a hospodářských opatření, a prohlašuje, že nepodpoří ani se nebude podílet na uvalení sankcí. „Čína se rozhodně staví proti všem nezákonným jednostranným sankcím a je přesvědčena, že sankce nikdy nejsou v zásadě účinným prostředkem k řešení problémů,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu Liu Pengyu.

Washington jednal s Čínou „na všech úrovních“ a zpočátku doufal, že Peking přesvědčí Moskvu, aby invazi odvolala, a následně se pokusí přimět prezidenta Vladimira Putina, aby invazi zastavil, deeskaloval a přistoupil na diplomatické řešení.

Vyloučení Ruska z velké části světové ekonomiky se Washingtonu může vymstít

Americký dolar je ústřední měnou mezinárodního systému, která se široce používá pro obchodní a finanční transakce. Je také dominantní rezervní měnou, neboť přibližně 60 % centrálních bank na celém světě drží své rezervy v této měně. To dává Washingtonu značný vliv. Ačkoli před tím představitelé ministerstva financí v Obamově i Trumpově administrativě varovali, Spojené státy stále častěji využívají svou měnu k nátlaku na ostatní země – což mnohé státy znepokojuje.

„V dlouhodobém horizontu budou Rusko, Čína a další američtí soupeři jistě motivováni k tomu, aby se pokusili snížit svou závislost na finančním systému, který je zaměřen na dolar,“ říká Prasad. To by podle něj mohlo zahrnovat „vytvoření kanálů pro platby s využitím jejich měn a vyhnutí se dolaru a také vytvoření vzájemně kompatibilních systémů pro zasílání platebních zpráv, které mohou obejít systém SWIFT“.

Psali jsme:

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.