Ruských turistů v Turecku opět ubývá

Turecko se v souvislosti s dopady války na Ukrajině obává snížených příjmů z turismu.

V roce 2021 navštívilo Turecko 4,7 milionu ruských turistů, nejoblíbenější byla střediska v oblasti Antalya na pobřeží Středozemního moře, informuje Al-Džazíra.

Přestože na dovolenou do Turecka Rusové stále přijíždějí, očekává se, že kvůli pokračující válce se jejich počet zásadně sníží. Pro rok 2022 se počítalo s příjezdem 6 milionů Rusů a Ukrajinců, opravený předpoklad nyní klesl na (stále ještě optimistické) 2 miliony návštěvníků.

Masivní pokles turistů přijíždějících z Ruska a Ukrajiny zásadně ovlivní hospodářskou situaci v oblasti, která přijde o 3-4 miliardy příjmů z turismu. „Ztráty zaměstnanosti a přidané hodnoty budou značné. Každý turista vytváří zhruba tři dočasná pracovní místa a každý turistický dolar generuje příjmy v hodnotě až 2,50 dolarů pro průmyslová odvětví zásobující turistická letoviska,“ říká Attila Yesilada, analytik Global Source Partners. Četná turistická zařízení zaměřená na ukrajinské a ruské turisty by se mohla díky nesplácení půjček zhroutit.

V roce 2019, před vypuknutím pandemie, navštívilo Turecko 7 milionů Rusů a 1,5 milionu Ukrajinců. V průměrné sezóně získává Turecko z cestovního ruchu asi 25 miliard dolarů, které pokrývají zhruba polovinu průměrného obchodního deficitu země. V letošním roce měly být zisky z turismu ještě důležitější kvůli očekávanému zdražení energií a potravin, rostoucí inflaci a kolísání turecké liry.

Vláda podle Yesilady plánovala zafixovat až do léta směnný kurz liry administrativními opatřeními, která by zvýšila příjmy z cestovního ruchu, snížila ceny energií a umožnila stabilizaci měny. Díky sníženým příjmům z turistiky ale tato opatření nepřicházejí v úvahu a Ankara nyní potřebuje na obranu liry najít zdroje externího financování ve výši až 20 miliard dolarů, jinak bude muset přistoupit k měnovým omezením.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.