Čína: válku na Ukrajině podnítily USA

Čínský velvyslanec v Moskvě poskytl světu jiný pohled na konflikt na Ukrajině, než je ten, který nabízejí západní média. Vysvětluje, proč za válku podle něj zodpovídají USA.

Strůjcem války jsou USA. To je tvrzení čínského velvyslance v Moskvě z počátku letošního srpna. Jako dva hlavní důvody pro podporu svého tvrzení uvedl rozšiřování NATO směrem na východ a uvalení sankcí na Rusko. Čínský velvyslanec Čang Chan-chuej dokonce obvinil Washington ze snahy „rozdrtit“ Rusko a prohlásil, že USA zahnaly Rusko do kouta opakovaným rozšiřováním severoatlantické aliance NATO a podporou sil usilujících o sjednocení Ukrajiny s Evropskou unií spíše než s Moskvou.

„Jako iniciátor a hlavní podněcovatel ukrajinské krize Washington uvalil na Rusko bezprecedentní komplexní sankce a pokračuje v dodávkách zbraní a vojenského vybavení Ukrajině,“ uvedl Čang v rozhovoru pro ruskou státní tiskovou agenturu TASS. „Jejich konečným cílem je vyčerpat a rozdrtit Rusko vleklou válkou a obuškem sankcí.“ V rozhovoru Čang prohlásil, že čínsko-ruské vztahy nyní vstoupily do „nejlepšího období v historii s nejvyšší úrovní vzájemné důvěry, nejvyšším stupněm interakce a největším strategickým významem“.

Velvyslanec také kritizoval nedávnou návštěvu americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na samosprávném Tchaj-wanu, který Čína prohlašuje za svůj. Podle něj se USA snaží uplatňovat vůči Tchaj-wanu stejnou taktiku jako na Ukrajině. Cílem Spojených států je „oživit mentalitu studené války, potlačit Čínu a Rusko a vyvolat velkou mocenskou rivalitu a konfrontaci“. „Nezasahování do vnitřních záležitostí je nejzákladnějším principem zachování míru a stability v našem světě,“ řekl Čang a použil tento princip ke kritice tchajwanské politiky Washingtonu.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.