Organizovaný zločin infiltroval politiku a veřejné instituce a je v Mexiku součástí volebního procesu.
V Mexiku byla zavražděna kandidátka na starostu před červencovými komunálními volbami a volbami skoro poloviny gubernátorů. Almu Barraganovou zastřelili ve středu, ve městě Moroleon, kde se ucházela o post starostky města v mexickém federálním státě Guanajuato, které je zaplaveno násilím. Podle dalších informací byli zraněni ještě dva další lidé.
Letošní volební kampaň je krvavá, Barraganová je už 34. kandidátkou, která byla v Mexiku zabita. Podle prezidenta země Andrese Manuela Lopeze Obradora (AMLO) je za vraždou „bez pochyby“ organizovaný kriminální gang, který se tak snaží zastrašit voliče.
AMLO řekl, že v případě volební neúčasti budou mafie volbám dominovat.
Podle názorů odborníků se drogové gangy v Mexiku snaží o to, aby ve volbách kandidovali takoví kandidáti, kteří nebudou činit překážky jejich aktivitám. Tento druh násilí není v Mexiku během volební kampaně novinkou. Je projevem skutečnosti, že organizovaný zločin v Mexiku infiltroval politiku a veřejné instituce na úrovni městských samospráv.
Letošní volby mají také velký význam, protože se budou volit tisíce starostů po celé zemi. Gangy vidí volby jako způsob, jak konsolidovat svůj vliv. Skutečností je, že mexický organizovaný zločin je plně angažován ve volbách: dochází k vraždám, únosům, vydírání a podobně.
Podle konzultační firmy Etellek se 34 zabitých politiků buď ucházelo o nominace, nebo už kandidovalo do místních funkcí. Od začátku volební sezóny bylo v Mexiku podle firmy zabito 88 politiků.
Zavražděná Barraganová kandidovala za malou stranu Hnutí občanů, která ve svém prohlášení uvedla, že je nemyslitelné, aby se účast na politickém životě rovnala ohrožení života. Strana také vyzvala úřady, aby přivedly k odpovědnosti ty, kteří zločin spáchali.
Národní koordinátor strany Clemente Castaneda prohlásil: „Alma Barraganová se připojuje k dlouhému seznamu politiků a kandidátů, kteří byli zavražděni během tohoto volebního procesu. A jak už jsme několikrát řekli, je za to zodpovědný mexický národ.“
Mexické město Moroleon se nachází poblíž hranic s federálním státem Michoacan, který je také zasažen násilím drogového kartelu. Ozbrojený Jaliscův kartel zde bojuje s místními gangy podporovanými kartelem Sinaloa o kontrolu nad Guanajuatem.