V mnohých politických kauzách velmi používané slovo impeachment se nyní týká i jihokorejského prezidenta. Jeho poslední krok se opozici hrubě nelíbí a reakce je nemilosrdná.
Prezident Yoon Suk Yeol se poté, co nejen Koreu, ale i celý svět ohromil svým vyhlášením výjimečného stavu a stanného práva, setkal s velkou nelibovůlí, která s největší pravděpodobností vyústí v jeho konec ve funkci. Yoon Suk Yeol vyhlásil stanné právo z důvodu údajné „hrozby ze strany protistátních sil a hrozeb ze Severní Koreje“. Brzy však vyšlo najevo, že k činu nevedly vnější hrozby, ale jeho vlastní politické problémy. Yoon Suk Yeol od svého rozhodnutí během pár hodin ustoupil, a to poté, co 190 z 300členného parlamentu jednostranně hlasovalo pro návrh na ukončení prosazování stanného práva. Škody způsobené šestihodinovým chaosem však již byly napáchány. Videozáznamy vojáků, kteří coby vykonavatelé stanného práva se zbraní v ruce vnikli do Národního shromáždění – symbolu jihokorejské demokracie – vyvolaly v zemi šok a vlnu odporu. Na videu je také vidět, jak se osazenstvo parlamentu brání stříkáním hasicích přístrojů. Nejnovější dekret o stanném právu, který poprvé v ústavní historii Jižní Koreje zahrnoval násilný vstup ozbrojených jednotek do korejského parlamentu, by podle právních expertů mohl vést k obvinění Yoona z velezrady nebo vzpoury. Hlavní opoziční vůdce Lee Jae-myung dokonce prohlásil, že Yoon je typem vůdce, který „by mohl zahájit válku na Korejském poloostrově tím, že vyprovokuje Severní Koreu a naruší vojenskou demarkační linii, což by mohlo skončit ozbrojeným konfliktem.“ Yoona však kritizují i členové jeho vlastní strany a žádají, aby stranu opustil.
Reakcí opozice bylo okamžité zahájení úsilí o odvolání prezidenta z funkce, impeachment Yoona je podle ní naprostou nutností. Demokratická strana Koreje a pět dalších opozičních stran den po incidentu předložily návrh zákona o obžalobě prezidenta s cílem, aby byl rychle schválen. Na schodech hlavní budovy Shromáždění se pak sešel početný dav lidí, kteří v chladném prosincovém počasí drželi v rukou transparenty a skandovali hesla jako „Impeach Yoon“ a „Čas ho propustit.“ Ve velkých městech včetně Pusanu, Tegu, Gwangdžu, Sedžongu a Čedžu byla ohlášena shromáždění při svíčkách, která se odvolávala na sérii protestů konaných v roce 2016, jež vedly k impeachmentu bývalé prezidentky Park Geun-hye (exprezidentka byla obviněna a odsouzena pro korupci, zneužití moci a donucování především v souvislosti se strašlivým incidentem potopené lodi MV Sewol, na které zahynulo přes 300 pasažérů, z velké části mladých studentů na školním výletě). Opozice nastínila rovněž návrh zákona o impeachmentu ministra obrany Kim Yong-hyuna, ten se však situaci postavil čelem, když uvedl, že nemá problém rezignovat s tím, že „všichni příslušníci ozbrojených sil, kteří byli mobilizováni v době platnosti stanného práva, jednali pod jeho vedením a že za vše, co se stalo, nese odpovědnost pouze on“. Jihokorejskému lidu se pak omluvil za chaos a zmatek, které jím iniciované a prezidentem vyhlášené stanné právo způsobilo. K tomu, aby byl návrh na impeachment prezidenta postoupen ústavnímu soudu, který má pravomoc návrh dokončit, je třeba, aby pro něj hlasovalo nejméně 200 členů, tedy dvě třetiny z 300členného shromáždění.