WHO zvažuje, kdy a jak vyhlásit konec pandemie

Světová zdravotnická organizace zkoumá kritéria určující konec stavu nouze.

Odborníci na veřejné zdraví z WHO začínají zkoumat podmínky, které by umožnily ukončit již dva roky trvající stav pandemie. Zatím o podobném vyhlášení neuvažují, situace se sice v některých oblastech světa zlepšila, v Hongkongu se ale prudce zvýšil počet úmrtí a Čína poprvé oznámila nárůst nových případů vyšší než tisíc denně.

V Ženevě (sídlo WHO) se odborníci snaží specifikovat podmínky, které by signalizovaly, že pandemie je u konce. Takové vyhlášení by bylo symbolickým počátkem rozvolňování pandemických opatření.

“Mimořádný výbor pro mezinárodní zdravotní předpisy týkající se Covidu-19 zkoumá kritéria potřebná k prohlášení mezinárodního stavu nouze v oblasti veřejného zdraví za ukončený,” uvádí agentura v e-mailu. “Zatím v této fázi nejsme.”

Mnoho zemí již podniklo kroky k rozvolnění opatření a částečnému návratu k normálnímu společenskému chování, rozvolňuje karanténní opatření a otevírá hranice. Mnoho zemí v Asii však hlásí rekordní počty nákaz a v Německu se v nedávné době počet nákaz blížil rekordní úrovni. Podle statistik WHO bylo v prvním březnovém týdnu celosvětově zaznamenáno 10 milionů nových onemocnění a 52 tisíc úmrtí.

Vědci varují, že Covid-19 se může stát endemickým onemocněním jako malárie či tuberkulóza,  či že potenciál jeho nových nebezpečných variant je nepředvídatelný.

Probíhající diskuze WHO by mohly mít vliv na jednání farmaceutických firem, již souhlasily, že povolí generickou výrobu svých léčiv proti Covidu-19, dokud pandemie neskončí, a ceny léků budou držet na nízké (nespecifikované) úrovni.

Ukončení nouzového stavu (stejně jako jeho počátek) by nakonec vyhlásil generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.