Sinopec bude v roce 2022 rekordně investovat do těžby doma

Čínská ropná firma bude investovat rekordní sumu do domácí těžby. Vláda se snaží o zajištění energetické bezpečnosti země v době růstu geopolitických rizik.

Čínský ropný gigant Sinopec plánuje na rok 2022 svou nejvyšší kapitálovou investici. Firma zaznamenala nejlepší zisk za posledních deset let díky rostoucí poptávce po ropě a ekonomickému oživení. Celkově odpovídají plánované investice Sinopecu na rok 2022 asi 31 miliardám dolarů (198 miliard jüanů), v meziročním srovnání vzrostou o 18 %. Čistý zisk firmy za rok 2021 dosáhl 71,21 miliardy jüanů.

Do těžby plánuje Sinopec investovat 81,5 miliardy jüanů, zejména do ropných základen na polích Šun-pej a Tcha-che a do nalezišť zemního plynu v provincii S’-čchuan a v oblasti Vnitřního Mongolska.

„Výhledově se poptávka na trhu po rafinované ropě bude v roce 2022 zotavovat a poptávka po zemním plynu a petrochemických produktech bude nadále růst,“ uvedl Sinopec v prohlášení.

Čínská firma také varovala před možnými dopady geopolitických výzev a kolísavých cen ropy na investice a provoz v zámořských podnicích. Před časem Sinopec informoval, že pozastavil rozhovory o investicích do petrochemického průmyslu a marketingu plynu v Rusku, opatrný postup volí v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Ceny ropy Brent letos vzrostly o 52 %, počátkem března se v důsledku ruské invaze na Ukrajinu a obav z narušení dodávek vyšplhaly až na 139 dolarů za barel.

Peking se snaží zajistit svou energetickou bezpečnost uprostřed stupňujících se geopolitických rizik a udržet roční těžbu ropy na 200 milionech tun, produkci zemního plynu hodlá zvýšit na více než 230 miliard metrů krychlových do roku 2025 (z 205 miliard v roce 2021).

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.