Léčba Fialou

Keller bez cenzury: Jan Keller dnes komentuje mimořádný projev premiéra P. Fialy. V čem ona mimořádnost spočívala?

Každý, kdo shlédl středeční večerní mimořádný projev premiéra České republiky, musel být na prvý pohled zaražen mírou plýtvavosti této vlády. Proč se v dnešní těžké době vyhazují peníze za překladatele do znakové řeči, jestliže pan premiér při svém vystoupení gestikuluje intenzivněji než on a některé výrazy dokáže svojí mimikou vyjádřit dokonce o poznání přiléhavěji? Pokud by se Petr Fiala pár slovíček ještě doučil, bravurně by zvládnul projev i bez asistence.

Pokud si snad někdo zapnul i zvuk, musel být šokován dvojnásobně. Předseda zdánlivě pravicové Občanské demokratické strany navrhnul  dva zásadní strukturní kroky, jak čelit mimořádnému nárůstu cen energií. Tím prvým je zestátnění, druhým zvýšení míry redistribuce od bohatších k chudším.

Proč chce premiér klíčové energetické firmy fakticky znárodnit? Vysvětlil to sám. Soukromé subjekty sledují jedinou prioritu, a sice maximalizaci privátního zisku. Stát na rozdíl od nich pečuje o zájmy občanů, o jejich potřeby, o snesitelný a důstojný život. Nevzpomínám si, že by někdo v posledních letech veřejně provedl tak razantní kritiku kapitalismu jako Petr Fiala. Předseda ODS obnažil až na dřeň zásadní rozpor kapitalistické společnosti, navrhl převést od soukromníků celou síť výrobních prostředků a svěřit ji do rukou státní moci, neboť stát s nimi dokáže hospodařit moudřeji a k veřejnému prospěchu. Má snad ještě někdo pocit, že bychom k něčemu potřebovali levicové strany, jestliže jejich rétoriku a praktiky přejímají ústy svého předsedy občanští demokraté jako svůj stranický úkol?

Krok správným směrem je učiněn. V příštích svých projevech jistě premiér Fiala stanoví, která další odvětví bude třeba převést do rukou státu, aby ekonomika začala už konečně fungovat ke spokojenosti lidí. Privatizační mánie jeho předchůdců byla tak fakticky posazena na stejnou lavici obžalovaných, na které už sedí Babiš a Putin. Na konci tohoto procesu budeme mít stát, který je schopen nejen sám vyrábět energii, ale třeba také provozovat vodovody a kanalizace, spravovat ku blahu občanů finančnictví a třeba i vařit pivo a provozovat hotely. Proč by v těchto a dalších oblastech neměl převážit veřejný zájem nad přízemním puzením po maximalizaci soukromého zisku?

Druhým zásadním bodem, na který se soustředí Fialova vláda, bude pronikavé zvýšení míry přerozdělování vytvořeného bohatství. Stát poskytne peníze distribučním firmám, aby mohly přisypávat všem potřebným. Je to opět přiznání, že neviditelná ruka trhu sype jen některým, takže za sebou zanechává spoušť v podobě chudých domácností a krachujících firem. Stát uvolní další stovku miliard, aby tato chybná rozhodnutí trhu alespoň zčásti kompenzoval. Odkud je vezme? Pochopitelně od těch občanů a firem, kterým se v tržním prostředí dařilo lépe. A opět je jen otázka času, kdy si předseda ODS uvědomí, že stejně jako v případu energií je třeba postupovat ve věci bydlení, potravin, dopravy a v dalších oblastech, kde trh po sobě zanechává hrstku vítězů a zástup poražených.

Projev pana premiéra byl vskutku zcela mimořádný a zanechal silný dojem. Léčbou na neduhy kapitalistické ekonomiky je silná, všudypřítomná, ale přitom vlídná, vstřícná, občanům nakloněná a živě gestikulující státní moc. Kdo mohl ještě před pár dny tušit, že po vytunelování ekonomiky tytéž síly se stejnou chutí vytunelují i politický program levice?

Ilustrační foto: Autor -Baloon, CC BY-SA 3.0.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.