„Proč máme platit deformovanou cenu elektřiny?“ ptá se ekonomka Švihlíková

Česká republika má neblahé prvenství – nejdražší elektřinu v Evropě.

V pořadu 360° televize CNN Prima News ekonomka Ilona Švihlíková označila situaci ohledně cen elektrické energie za „bezprecedentně vážnou“. Například ceny na lipské burze s elektřinou jsou „naprosto neudržitelné jak pro domácnosti, tak pro firmy“, uvedla ekonomka.

Pokud jde o elektřinu, tak podle ní se jedná o „nafouklou bublinu“ a říká: „My jsme čistý vývozce elektřiny. Proboha, proč (když máme nízké výrobní náklady) máme platit naprosto deformovanou cenu elektřiny? (…) My jsme ve specifické – velmi dobré – pozici, kdy vyrobíme dost elektřiny pro celou tuto zemi, ještě můžeme vyvážet a my si ji sami sobě budeme kupovat za ceny, které ta ekonomika neunese. Co to dává za smysl?“

Tuto otázku si jistě klade mnoho občanů i firem.

Právě vzhledem k neúnosné situaci se Asociace malých a středních podniků obrátila na vládu ČR prostřednictvím otevřeného dopisu. Ocitujme aspoň kousek: Vážený pane předsedo vlády, vážení členové vlády, obracíme se na vás jako zástupci nejširšího podnikatelského segmentu – malých a středních podniků (MSP) a živnostníků ČR, kteří představují 99 % všech firem v České republice a zaměstnávají více jak 2 miliony osob, tj. 61 % všech zaměstnanců v ČR. Vzhledem k neudržitelnému nárůstu cen energií, které již několik měsíců negativně dopadají na obrovské množství MSP v subdodavatelských řetězcích, jež jsou vyčerpány covidovým obdobím, vysokými cenami materiálů, dopady války na Ukrajině a růstem úrokových sazeb, nesouhlasíme s dosavadním postupem vlády, která nečiní žádné zásadní, rychlé a efektivní kroky k ochraně českých firem.

Z úst představitelů vlády i z médií vnímáme zacílení podpory na domácnosti, avšak žádnou podporu pro podniky. Pokud padnou podniky, lidé přijdou o práci a ani kompenzace vlády jim nepomůže k zaplacení všech jejich účtů, což může znamenat fatální následky a sociální nepokoje. V současné době skutečně řada firem hraje o své přežití v řádu měsíců a vláda tato varování přehlíží. Dosavadní prezentovanou pomoc vlády považují podnikatelé za zcela nedostatečnou.

V dopise je také poukázáno na skutečnost, že „na rozdíl od plynu a ropy může vláda razantně ovlivnit cenu a množství elektrické energie. Česká republika je vývozcem levné elektrické energie a je povinností vlády, zejména ve světle této krize, zajistit tuto energii za přijatelné ceny, když už naše firmy a občané čelí extrémně drahým cenám plynu a ropných produktů.

Vysoké ceny energií ovšem neničí jen ČR, také Německo má závažné potíže a téměř dvě třetiny průmyslových podniků považují vysoké ceny elektřiny a plynu za hrozbu pro svoji konkurenceschopnost.

 Podle Indexu cen energií pro domácnosti (HEPI – Household Energy Price Index) z července letošního roku, platí obyvatelé Prahy po přepočtu dle parity kupní síly měny za elektřinu nejvyšší cenu v celé Evropě (cena je uvedena v eurocentech za kilowatthodinu). Celý graf najdete na str. 8 v tiskové zprávě HEPI.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.