Dny slávy americké břidlice jsou sečteny

Studie ukazují, že ropa z břidlice nebude určovat světový trend příliš dlouho. Zásoby této ropy rychle klesají.

Nick Cunningham píše pro specializovaný server Oilprice.com o americkém frakování z břidlic. Domnívá se, že se objevují znamení, že americká těžba břidlic už má svůj věk.

Uvádí studii Wood Mackenzie, která zjistila, že vrty v texaském Permian Wolfcamp zaznamenávají míru poklesu rezerv 15 % po pěti letech, což je více, než očekávaných 5 či 10 procent. Rychlost poklesu znamená, že jde o rezervy a že je potřeba, aby těžební aktivita narůstala, protože je čím dál těžší vykompenzovat poklesy rezerv (pole či vrt se vyčerpává rychleji, než se původně očekávalo, pozn. red.).

Břidlice se spotřebuje rychleji než offshorová ropná pole. Je to důležité, protože v posledních letech v USA extrémně rychle rostla těžba břidlic, takže míra poklesu rezerv je v absolutním měřítku větší. Studie Goldman Sachs zkoumá, zda má odvětví břidlic už to nejlepší za sebou. Investiční banka došla k názoru, že období životnosti je mezi 7 až 15 lety.

Připomíná to vrchol těžby v řadě zemí, v Sovětském svazu v 60. a 70. letech, v Severním moři na konci 70. let, v Brazílii na začátku 21. století. Tato ropná pole dosáhla své ustálené úrovně a nakonec začala klesat, i když rychlost poklesu byla různá.

Zatím těžba z břidlic celkově vzato stále roste, ale blíží se doba, kdy, jak soudí Goldman Sachs, už břidlice nebude tak silným pohaněčem globální nabídky.

Goldman Sachs také stanovil pět hlavních signálů, které ukáží, že slavné dny americké břidlice jsou sečteny: Když se zásoby revidují směrem dolů, nikoliv nahoru – Když se přestane zlepšovat produktivita. Goldman Sachs ovšem uvádí, že produktivita v tomto sektoru byla v roce 2017 obrovská. – Když se objeví nárůst nákladů souvisejících s nabídkou kvůli strukturálním, nikoliv cyklickým důvodům. – Když se kapitál přesune jinam. Tohle nevypadá moc jako hrozba píše Cunnignham. Americká břidlice je priorita a hlavní ropní producenti své výdaje na břidlici navyšují. Přesuny kapitálu se odehrávají uvnitř USA a hlavním důvodem jsou omezení daná ropovody. – Když růst už není smysluplný (indikátor zpoždění).

Goldman Sachs se domnívá, že americká břidlice ještě dodá jeden milion barelů za den do roku 2020.

Firmy v oblasti břidlice jsou na tom dobře, k velkým firmám patří Concho Resources nebo Pioneer Natural Resources, které operují v oblasti Permian Wolfcamp.

Po roce 2025 nicméně Goldman Sachs doporučuje diverzifikaci, tj. investice nejen do firem v břidlici, ale i do velkých firem, které těží po celém světě (například ExxonMobil offshorová pole v Guyaně).

Vyčerpávání rezerv bude velkým tématem pro budoucnost odvětví, a je patrné, uzavírá Cunningham, že omezení produktivity a prudší pokles rezerv věští, že dny slávy odvětví jsou sečteny.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.