Jak vlastně vzniká !Argument? Zatím jako dobrovolnický web, kde celkový obsah – samozřejmě kromě autorských článků – je fakticky dílem dvou lidí, kteří ho tvoří ve svém volném čase. Jinak řečeno, žádnou opravdovou redakci v daný moment nemáme.
Zprávy denně připravujeme společně ve dvojce Ilona a Veronika, často nás podpoří jako vedlejší výpomoc Ivo Šebestík z Bruselu. Snažíme se vybírat ty, které jsou významné ale nevšimly si jich česká média, nebo ty, které názorově přidávají další úhel pohledu, který stojí za sdělení. Prioritu mají kvalitní, tradiční zdroje zpráv, i když ty mají samozřejmě dost problémů – jakou jsou nejrůznější „bias“, slepá místa a eurocentrismus. Nicméně i jejich sledování ukáže, že v českých luzích a hájích se půlka světa ignoruje a názorová různorodost je jen na papíře.
Příprava zpráv samozřejmě znamená nejen jejich výběr a nalezení, ale také rešerši většinou z několika jazyků: z angličtiny, němčiny, ruštiny, italštiny, španělštiny nebo občasně i finštiny a francouzštiny. Rešerše musí být přesná, ale stručná a s důvěryhodným odkazem. Každá zpráva a vůbec celý web tak vzniká nikoliv mávnutím kouzelného proutku, ale díky několika pracovním úkonům.
Každý večer redakční duo – Ilona a Veronika – plánují celé vydání na druhý den. Plánují se konkrétní autorské články, hlavní články, zprávy i témata. Ilona se stará z velké části o komunikaci s autory, kteří nás podporují bez nároku na honorář svými autorskými texty. Promýšlí se, jak web vylepšit, a to průběžně za běhu. Vedle toho obě členky dua normálně pracují, takže lze směle říct, že všechno, co vidíte vzniká více či méně ve „volném“ čase. Ostatně, není vůbec nic nezvyklého na tom, když při této činnosti obě odbíháme do kuchyně a děláme večeře, žehlíme a podobně. Obsah řešíme klidně i na silnici E8 mezi Kokkolou a Oulu na Veroničině mobilu apod.
Všechny editace dělá Veronika, většinou pokud to jde před běžnou prací nebo po ní, ale když je třeba tak i v běžnou dobu. Když se „něco děje“, tak i o víkendech, dokonce i z dovolené, kdy nastupuje „pracovní“ doba třeba od 23 hodin do 1 ráno. Jinak to zatím nejde. Naštěstí Veronika žije v zemi, kde internet funguje skoro všude…ovšem exotické výlety a dovolené jsou dost s otazníkem. Platí zatím otázka: „Jak budu pravidelně editovat web?“.
Editace zahrnují grafickou úpravu, nalezení volného obrázku, který by neporušoval práva, jeho editace, pokus o jazykovou korekturu, na což Veronika zrovna talent nemá (velká omluva čtenářům). Denně je to práce tak na dvě až tři hodiny, což nezahrnuje nic z Veroničina vlastního psaní pro web. To jsou samozřejmě hodiny další práce mimo.
Autorské články nám opravuje jeden z našich podporovatelů jako dobrovolník, takže většina z nich je ve slušném stavu. Za to panu JB velmi děkujeme, protože je to velká, i když neviditelná, pomoc.
Třeba obrázky jsou kapitola sama o sobě, protože nechceme porušovat autorská práva. Někdy výběr obrázku zabere delší čas než editace, protože jaksi v těch zdarma není takový výběr a nechceme opakovat pořád totéž. Ale jde to, a chvála bohu, za možnosti jako je licence Creative Commons. Mimochodem, minimální předplatné na měsíc by u licencovaných služeb přišlo na několik tisíc korun…
Naši čtenáři se ptali, proč nemáme diskuze pod články? Je to prozaicky proto, že už nám nezbývá sil na jejich moderování, které je dokonce ze zákona nutnost. Za to, co se na diskuzích objevuje (což bohužel mohou být i příspěvky obsahující hate-speech a podobně) ručíme a případná pokuta by nám v současné době nepomohla. Spíš naopak. Jistě je tu možnost například placených diskuzích s plnou registrací, ale na to je zatím příliš brzy. Upřímně, v daný moment by to byla příliš velká administrativní zátěž. Musíme prioritizovat a často také vyloženě improvizovat. Proto diskuze není zatím na pořadu dne.
Na pořadu dne není ani – aspoň v daný moment – bohatší obsah, kde bychom chtěli mít více článků od více autorů a také více zpráv a věnovat se aktuálním tématům.
Tohle není stížnost. Zakladatelé webu věděli, do čeho se řítí a že to bude boj na další frontě. Nicméně, občas nás napadne, jak by Argument vypadal, kdybychom měli opravdu zdroje. Kdybychom mohli autory odměnit za jejich práci, mít redakčního korektora či jednoho „zprávaře“. Snít je pěkné, ale tenhle sen s námi musí snít i naši čtenáři.