Severní Korea promluvila a říká něco jiného než Trump

Pro severokorejskou stranu bylo zřejmě podstatné představit svoji verzi ukončení summitu. Ta je v rozporu s Trumpovými slovy.

Severní Korea nezvykle svolala popůlnoční tiskovou konferenci ke skončenému summitu mezi USA a Severní Koreou, uvádí článek Andrew Salmona na Asia Times. Vystoupení ministra zahraničí Severní Koreje Ri Jong-ho v hanojském hotelu Melia, bylo v rozporu s tím, co o náhlém ukončení summitu řekl Donald Trump.

„To, o co jsme žádali, bylo částečné odstranění sankcí, ne celkové,“ řekl novinářům na tiskovém brífinku Ri. „Konkrétně jsme žádali o sejmutí pěti sankcí, které byly zavedeny v letech 2016 a 2017 z celkem 11 sankcí, což by ovlivnilo ekonomiku a život obyčejných lidí.“ Trump předtím ale řekl, že severokorejská strana požadovala zrušení všech sankcí, konstatuje Salmon.

Ministr Ri dále sdělil, že Severní Korea chtěla „navždy“ zlikvidovat svůj hlavní jaderný komplex v Jongbjonu výměnou za částečné zrušení sankcí a navrhla USA psaný slib o ukončení jaderných a raketových testů.

Podobné tiskové konference jsou v případě Severní Koreje dost neobvyklé. Ještě méně obvyklé bylo ale načasování události na noční hodiny. Zahraniční média, která se mohla události účastit, zřejmě vybrala vietnamská strana.

Odborník na Severní Koreu Chris Green řekl, že to, že severokorejská delegace chtěla komunikovat svoji pozici k tomu, co před tím zaznělo od Trumpa, je podstatné. Je také možné, že delegace byla poněkud otřesena nečekaným koncem summitu ve čtvrtek. Není totiž běžné konat mezinárodní summit, který je navíc velmi drahý, a nakonec z něj nemít žádný výsledek.

Kim Čong-un byl už v minulosti překvapen nezvyklým jednáním Donalda Trumpa. Minulý rok v květnu Trump napřed odmítnul jakýkoliv summit, ale nakonec se singapurský summit konal po květnovém jednání mezi Severní a Jižní Koreou.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.