NYT: Trumpův tým hledá novou taktiku

New York Times. Pondělní vydání New York Times (tištěné vydání, 6. 2.2017) ve svém úvodníku píše, že Trumpův tým hledá novou taktiku poté, co první, rázné kroky nové administrativy narazily. Jeho poradci prý vyjadřují obavy a prezidentova frustrace narůstá.

Jak New York Times píše, během prvních dvou týdnech v úřadě rozjel Trump a jeho tým několik šokových vln doma i v zahraničí sérii svých nařízení.

Trumpův tým je přitom nezvykle malý s ne více než půl tuctem pověřených poradců, kteří nemají žádné zkušenosti s fungováním Bílého domu.

Slovy Trumpova kontroverzního stratéga Stephana Bannona je tým rozhodnutý jednat rychle a dělat velké věci. Jak dodává New York Times, v případě vládnutí negarantuje rychlost také úspěch.

Negativní reakce na Trumpovo nařízení o zákazu vstupu pro občany 7 převážně muslimských zemí, jeho následné soudní zamítnutí, další chyby a rozpaky, stejně jako nejnižší rating podpory pro prezidenta v prvním volebním období vedou Trumpův tým poradců ke hledání nové taktiky, píše dále New York Times.

Jak autoři článku dále tvrdí, na základě průzkumu mezi desítkami vládních úředníků, poradců v kongresů a také dalších politických pozorovatelů, je zdrojem problému fakt, že prezident Trump chce dělat velké věci a je stále více frustrován tím, že jeho tým nedokáže zadržet nebo kontrolovat odpor k těmto rozhodnutím.

Podle všeho čekají Trumpův tým změny, které prezident nyní požaduje po svém šéfovi štábu Reince Priebusovi. Jednou z nich má být zahrnutí prezidenta do návrhů nařízení v ranější fázi přípravného procesu.

Další změnu má přinést omezení doposud neomezeného vlivu Trumpova šéfporadce S. Bannona a politického ředitele Bílého domu Stephena Millera. Priebius sdělil prezidentovi i Bannonovi, že Bílý dům musí zvážit novou strategii pro lepší komunikaci svých nových návrhů v politické reprezentaci.

Konečně měl Priebus zhotovit deseti bodový návod k tomu, jak se budou iniciovat nové návrhy.

Šéf prezidentova štábu se, jak doplňuje New York Times, nelíbí, že má v Bílém domu slabší pozici, ale v daný moment je S. Bannon nejvlivnějším Trumpovým poradcem. Bannon je vnímán kontroverzně pro svoje názory a spojení s pravicovým webem.

První dny v úřadě se pro Trumpův tým ukázaly jako zkouška soudružnosti. I když mluvčí Bílého domu Sean Spicer ujišťoval, že tým je pevný a strávil společně celou volební kampaň.

Zdá se, že naleznout dostatek schopných lidí, kteří by zaplnili volná místa v administrativě Bílého domu není tak jednoduché. Například sám Spicer nyní slouží jako mluvčí i jako ředitel komunikace, což zahrnuje každodenní zápasení s novinami. Původně přitom měla dostat post ředitele komunikace bývalá šéfka Trumpovy kampaně Kellyane Conwayová. Ta ale plní jiné povinnosti poradkyně prezidenta s dveřmi otevřenými do Oválné pracovny.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.