Aktuálně: EU si chce posvítit na Irsko a jeho daňovou politiku ohledně autorských poplatků. Jsou tu ale také jiné země, které se stanou terčem „narovnání“ daňových podmínek v EU.
Nadnárodní firmy extenzivně využívají irský systém autorských poplatků, což je běžný způsob, jak přesouvat zisky a vyhýbat se daním. Tyto platby v průměru tvoří 23 % HDP země, říká zpráva Evropské komise, kterou mají Financial Times k dispozici.
Objem autorských poplatků, které protečou Irskem, silně kontrastuje s průměrem celé EU, kde jsou platby tohoto typu jen zlomkem HDP. Brusel zdůraznil roli Irska, nicméně jsou tu i další země, které umožňují nadnárodním firmám snižovat své zdanění agresivními způsoby vyhýbání se daním – Belgie, Kypr, Maďarsko, Irsko, Lucembursko, Malta a Nizozemsko.
Takové daňové praktiky podkopávají spravedlnost na interním trhu a zvyšují břemeno daňových poplatníků, říká komisař Moscovici. Zpráva analyzuje ekonomická data z členských zemí EU a snaží se identifikovat pravidla, která se používají pro agresivní vyhýbání se daním nadnárodními firmami. Zatím ovšem členské země z vyhýbání se daním neobviňuje. Místo toho směřuje na daňovou reformu.
Autorské platby převáděné z jedné dcery na druhou – typicky za využití patentů, nebo duševního vlastnictví – jsou běžnou cestou, jak přesouvat zisky z jurisdikcí, kde jsou vysoké daně, na ty, kde jsou daně nízké. Další metody jsou mezipodnikové půjčky a posílání dividend firmám ve skupině. Členské státy postupně vytvořily řadu pobídek pro globální firmy, aby právě v nich založily pobočky a tudíž i pracovní místa. Ovšem rozdíly mezi jurisdikcemi umožnily firmám využívat mezery v pravidlech, aby platily menší daně.
Firmy říkají, že dodržují pravidla a zákony a že platí daně, které jsou od nich vyžadovány. Tvrdí také, že plní povinnost maximalizovat svou hodnotu pro své akcionáře, přičemž struktura firmy je jedním z nástrojů, kterými tyto své závazky plní, mj. i tím, že minimalizují daňové náklady. Ovšem politici jsou pod tlakem, aby daně vybrané od nadnárodních firem navýšili. EU pracuje s dalšími ekonomikami, aby se pustily do boje proti daňovým únikům. EU vytvořila nová pravidla a má nové požadavky, spolupracuje s členskými zeměmi, aby „mezery v zákonech byly uzavřeny“. Moscovici bude navrhovat nový přístup EU ke zdanění digitálních firem. Navrhne jak krátkodobá opatření, tak fundamentální reformu.
Bude ovšem potřeba mít souhlas jak Evropského parlamentu, tak i jednomyslný souhlas členských zemí. Zástupci firem jako je Amazon, Netflix či Google se s Moscovicim sejdou a budou diskutovat o zdanění.
Vestagerová, komisařka pro hospodářskou soutěž, také nařídila doplacení daní od firem, například Apple, Amazon, Fiat či Starbucks, jejichž daňové dohody byly tak „výhodné“, že vlastně představovaly nelegální státní pomoc.