USA znovu proti Íránu: chtějí uvalit sankce na země, které budou dovážet íránskou ropu

Washington chce udeřit na ropné vývozy Íránu, tak aby do 4. listopadu snížily vývozy ropy z Íránu na nulu. V hledáčku USA je ale i bankovnictví, loďařství, obchod a pojišťovací trh.

USA hrozí, že uvalí sankce na země, které nesníží dovozy ropy z Íránu na nulu. USA tak chtějí Teherán dál politicky a ekonomicky izolovat. Očekávalo se, že země budou snižovat své dovozy postupně. Jenže americká administrativa nyní ohlásila, že bude chtít, aby exportéři z oblasti Blízkého východu „zaskočili“ a dodali dostatečné množství ropy na trh. Tato politika povede k dalšímu nárůstu geopolitického napětí, protože americká politika vůči Íránu má unilaterální charakter, napsal deník Wall Street Journal (vydání 27/06/2018).

WSJ cituje americký zdroj, který uvádí, že importy ropy z Íránu mají jít na nulu, a to do 4. listopadu. Je to prý jedna z hlavních bezpečnostních priorit USA. Varování se může týkat také firem, banky či obchodníků, kteří obchodují s íránskou ropou. Může se stát, že budou vyčleněni z amerického trhu. Evropa a Asie už dostaly varování, na řadě jsou Čína, Indie a Turecko.

Největšími zákazníky jsou Indie a Čína a americké zdroje uvádějí, že dostanou stejné sankce jako kdokoliv jiný, když budou odebírat íránskou ropu.

Trumpova administrativa připravuje úder nejen na ropný sektor, ale i na bankovnictví, loďařství, obchod i pojišťovací trh, protože Írán musí podle Američanů radikálně přehodnotit své postavení v regionu.

Neochota bank jednat s Íránem se už negativně projevuje na ropných exportech. V květnu Írán exportoval 2,7 milionu barelů, nyní je to jen 2,2 milionu barelů. Evropské rafinérie, které kupují asi třetinu íránského exportu, vyklízejí pole. Italská firma Saras to také zvažuje, protože banky nechtějí takové obchody financovat. Evropské rafinérie už se začínají obracet na Saúdy, Rusko a Irák, aby vykompenzovaly pokles z Íránu.

V Íránu došlo k řadě protestů, které jsou problémem pro prezidenta Hasana Ruháního. Vláda je pod tlakem, aby řešila trvalé problémy jako jsou inflace a nezaměstnanost. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo znovu varoval Írán, že země bude čelit „nejsilnějším sankcím v historii“, pokud se nepodřídí požadavkům USA. A znovu také naznačoval, že by íránská veřejnost mohla vzít záležitost do svých rukou.

Agresivní přístup vůči Íránu by sice mohl vést k úspěchu, ale komplikuje to další priority Bílého domu. Je zde znovu tlak na transatlantické spojence, kteří dovážejí z Íránu velké množství ropy. Prezident Trump u nich vyvolává napětí a pak chce jejich podporu pro jiné zahraničněpolitické cíle.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.