Reuters. Investoři v Eurozóně vyvádějí stále větší část svých peněz z měnového bloku, ukazují data Evropské centrální banky. Toto dále podtrhuje rostoucí neklid v Eurozóně, a to navzdory ekonomickému oživení a pokračují podpoře ECB.
Investiční fondy Eurozóny na konci roku 2016 vlastnily dluh, základní jmění a fondy Eurozóny v hodnotě 4,7 bilionů eur, ve srovnání s 4,6 biliony eur v zahraničních finančních účastech. Poměr byl zhruba dvě ku jedné, když se záznamy začaly evidovat v roce 2008.
Rozdíl mezi velikostí domácích a zahraničních držeb se začal zmenšovat, když vypukla dluhová krize v Eurozóně a dále se rychle snížil minulý rok.
Rostoucí obavy o budoucnost Eurozóny, ultra nízké výnosy a slabší růstové vyhlídky, než ve Spojených státech pravděpodobně hrály svou roli v tomto přesunu.
ECB k datum neposkytla komentář.
I když ekonomické oživení v Eurozóně nabralo dech, nemají z něj prospěch všechny země stejný způsobem a volání po opuštění eura roste v Itálii i ve Francii před volbami.
Výzkum Reuters ukázal, že evropští investoři navýšili držbu amerického vlastního kapitálu, když sázejí na to, že se prezident Trump pustí do značných výdajů, které zrychlí růst a inflaci.
ECB se snaží udělat totéž pomocí agresivní politiky nízkých sazeb a nákupu dluhopisů, stěžovala si ovšem, že její stimul není doprovázen národními vládami a evropskými institucemi.