Netanjahu čelí kritice “za zradu obětí Holocaustu”

Izraelský premiér hledá spojence mezi zeměmi jako Litva nebo Ukrajina, které se podílejí na vlně revisionismu a umenšují svoji odpovědnost za Holocaust.

Vřelé přijetí litevského premiéra Sauliuse Skvernelise jeho izraelským protějškem Benjaminem Netanjahu je podle domácích kritiků další Netanjahuovou zradou obětí Holocaustu. Litva patří k bývalým komunistickým zemím, které se na vlně revisionismu snaží zastřít vlastní spoluodpovědnost za Holocaust tím, že z antisovětských nacionalistů, kteří masově zabíjeli Židy, dělá hrdiny, píše agentura Associated Press.

Litva patří k vedoucím silám v regionu, které si připomínají den všech obětí totalitarismu, aniž by rozlišovaly mezi zločiny nacistů a komunistů. Zavedla například zákon zakazující publikovat knihy, které „zkreslují“ litevské dějiny tím, že citují zdokumentovanou kolaboraci s nacisty, které se dopustili místní obyvatelé. Naposledy odmítla odstranit památník protisovětskému bojovníkovi Jonasi Noreikovi, přestože se jednalo o antisemitu, který se podílel na zabíjení Židů.

V době Holocaustu bylo v Litvě zabito na 200 tisíc obyvatel židovského původu. Minulý rok, během své návštěvy Litvy, však Netanjahu, který má litevské kořeny, prohlásil, že Skvernelis učinil „velké kroky pro připomínání obětí Holocaustu“.

„Je to jako chválit Ku Klux Klan za zlepšení rasových vztahů na Jihu (USA),“ řekl k tomu Efram Zuroff, hlavní „lovec nacistů“ z Centra Simona Wiesenthala.

Svernelis na úterním jednání s izraelským prezidentem řekl, že se Litva z dějin poučila a že obnovuje historická místa a zlepšuje život židovské komunity. Netanjahu se vyjadřoval opatrně, mluvil o „tragédiích minulosti“, ale vyhnul se přímé kritice Litvy.

Návštěva litevského premiéra se konala týden po návštěvě ukrajinského prezidenta Petro Porošenka. Ukrajinský parlament vyhlásil narozeniny nacistického kolaboranta Stěpana Bandery za národní svátek. Agentura AP uvádí, že na Ukrajině nedávno postavili pomník Symonovi Petliurovi, jehož jednotky jsou spojeny s pogromy, v nichž po první světové válce zahynulo na 50 tisíc Židů.

Netanjahu hledá ve východní Evropě strategickou podporu, která by v OSN oponovala kritice Izraele za zacházení s Palestinci. Jeho kritici to považují za dohodu s ďáblem, protože izraelský premiér se často na Holocaust odkazuje ve svých ostrých vystoupeních proti Íránu.

Podle Tamar Zendberg ze strany Meretz se jedná o „legitimizaci antisemitismu a rozšíření hranic popírání Holocaustu“. Netanjahu se snaží o vytváření aliancí nejen s Litvou, ale i s Polskem, Maďarskem, Slovenskem.

Ve střední a východní Evropě se podle Associated Press v době komunismu málo věnovali otázce Holocaustu a po pádu sovětského bloku zdejší národy zdůrazňují osobnosti bojující proti Sovětům bez ohledu na jejich případný antisemitismus.

Kontroverze ohledně litevského premiéra dopadla i na muzeum Yad Vashem, jehož návštěva je vždy součástí programu vysokých zahraničních představitelů. Muzeum sdělilo, že nevylučuje politiky z návštěvy místa, ale že se vždy tvrdě postaví popírání a zkreslování Holocaustu. Litevský premiér tedy dostal srozumitelné vysvětlení Holocaustu, včetně detailů o „vraždách židů z Litvy“, kterých se dopustili „nacisté a jejich litevští kolaboranti“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.