Okinawa: střet místní politiky a velké geopolitiky

Na japonské Okinawě si většina lidí nepřeje přesun americké vojenské základny, rozhodlo místní referendum.

Andrew Salmon píše pro Asia Times o referendu, které je proti přesunu americké základny. Japonský premiér Šinzó Abe je v těžké pozici.

70 % občanů Okinawy je proti tomu, aby se kontroverzní americká základna Futenma přesunula na jinou část ostrova, premiér Abe však bude referendum nejspíš ignorovat a stejně základnu přesune.

Přesun americké základy podle Abeho nelze odkládat. Referendum dopadlo jasně, účast byla vyšší, než požaduje zákon, a jen 19 % voličů bylo pro novou základnu. Guvernér Okinawy má povinnost se referendem řídit. Guvernér Temaki řekl, že požaduje, aby vláda akceptovala vůli lidu a okamžitě zastavila stavbu nové základny.

Umístění Okinawy na mapě, zdroj: mapy.cz

Jenže guvernér je v těžké pozici. Premiér Abe dal najevo, že kompromis nepřipadá v úvahu. Tvrdí, že „jediným řešením“, pokud má být udržena japonsko-americká bezpečnostní aliance, tedy základní kámen japonské obranné strategie, je relokace základny.

Okinawa se bude cítit Tokiem utlačována, protože sám guvernér postavil svou volební kampaň na odporu proti stavbě nové základny. Centrální vláda zase bude tvrdit, že je to pouze nezávazný pohled Okinawanů, který se vládních rozhodnutí netýká (přesun základny je plánován již 20 let, pozn. red.).

Přesun a výstavba nové základny trápí i ekology, protože vybrané místo je známé vzácnými korály i živočichy. Současná základna je obklopena městskou zástavbou, což budí obavy v případě jakékoliv větší nehody.

Kromě toho mají lidé na Okinawě pocit, že v poměru k ostatnímu území Japonska hostí až moc amerických jednotek.

Okinawa ovšem leží na klíčové námořní cestě a má významnou strategickou pozici. Pro Japonsko a USA je to ideální pozice pro monitoring čínských lodí, nemluvě o případné obraně Tchaj-wanu.

Výsledek referenda ovšem experty nepřekvapil, obyvatelé Okinawy vyjádřili dlouhodobou nespokojenost, že nesou příliš vysokou část nákladů na obranu. Základna Futenma je potřebná, leží blízko Východočínského moře a Tchaj-wanu, geostrategická logika je jasná. Ale v tomto případě se střetla místní politika s velkou geopolitikou.

V této oblasti proplouvá i mnoho obchodních kontejnerových lodí, takže otázka bezpečnosti námořních tras je významná, i z tohoto pohledu nejsou alternativy k Okinawě výhodnější.

Historicky byly vztahy mezi Japonskem a Okinawou vždy problematické. Království Ryukyu, jehož součástí Okinawa byla, už neexistuje. Lidé se „pojaponštili“, ale Japonsko je pro ně stále „zemí tam na severu“, zatímco Japonci sami se dívají na Okinawu spatra.

Je jistě možné upravit základny tak, aby méně zasahovaly do běžného života občanů. Jenže téma je hodně emotivní a místní neočekávají, že Tokio toho může moc nabídnout. Pro Abeho je to politika lose-lose (ztráta – ztráta). Ale na Okinawě je zkrátka proti americké přítomnosti velká nechuť.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.