Merkelová si chce s Trumpem otevřeně pohovořit o importní dani  

Der Spiegel. Prvním setkání chce Angela Merkelová využít k jasnému stanovisku. Podle informací Spiegelu chce dát Trumpovi doučování v oblasti světového obchodu.

Německá kancléřka Merkelová chce v příštím týdnu při návštěvě Donalda Trumpa ve Washingtonu vyslat jasný signál pro volný obchod a globalizaci.

Spiegel uvádí, že chce Trumpa varovat před zavedení importní daně, která by významně znevýhodnila dovozy do USA, naopak ulehčila americkým exportům. Podle podkladů se zdá, že Merkelová tento plán označí za „ochranné clo“ proti německému zboží a bude tvrdit, že by fungovalo pro americké výrobky jako exportní subvence. Kromě toho chce Merkelová také upozornit na to, že takováto daň by porušila německo-americkou daňovou dohodu a není slučitelná z dohodami Světové obchodní organizace.

Pro případ, že by to snad americká vláda myslela s novou daní vážně, připravila německá vláda již řadu protiopatření. Například by mohla být postupně zvyšována cla na americké výrobky. Dohody WTO k tomuto kroku nabízejí dostatečný prostor.

Je také možné, že německé firmy by americkou importní daň v Německu mohly daňové započítat. To by dorovnalo jejich konkurenční nevýhodu. Nebo by vláda mohla šířeji snížit firemní daně a uvolnit ekonomice u sociálních výdajů.

Obé by zvýšilo atraktivitu Německa, ale na druhou stranu by zatížilo kvůli výpadku příjmů rozpočet centrální vlády i jednotlivých zemí.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.