Při střelbě v Severním Irsku byla zabita novinářka

Policie Severního Irska se domnívá, že za nepokoje je odpovědná tzv. Nová IRA.

Při přestřelce v Cregganu zemřela 29letá novinářka Lyra Mckee. Zástupce policie uvedl, že policie prohledávala Derry. Existuje důvodné podezření, že byly plánovány útoky, republikáni, kteří se přiklání k násilí jako řešení, hledali zbraně, které měly být užity na Velikonoce. Střelec, který střílel na policii, zasáhl právě 29letou novinářku, která následkům zranění podlehla.

Podle zástupce policie se jednalo o připravený a chladnokrevně připravený čin proti policii. Střílelo se v rezidenční ulici, kde byla spousta lidí. Podle zástupce severoirské policie je pravděpodobným viníkem Nová IRA. Podobná skupina „republikánů“ je také odpovědná za bombu v autě, která v Derry explodovala v lednu.

Od července minulého roku se podle policie zvyšuje nebezpečí, i když ve městě je stále více klidu než násilí. Apeloval na všechny, aby se zdrželi jakýchkoliv akcí a velikonoční víkend byl skutečně klidný. Policejní zástupce také vyzval, aby lidé video z přestřelky nesdíleli na sociálních sítích.

Násilí odsoudila předsedkyně severoirské strany DUP, když uvedla, že „do minulosti se nechce nikdo vracet“.

Velikonoce jsou „citlivým“ obdobím, republikáni si připomínají výročí Velikonočního povstání z roku 1916. Zástupkyně strany Sinn Féin uvedla k přestřelce, že se jednalo o „nesmyslnou ztrátu života“. Je to útok na mírový proces a také útok na Velkopáteční dohodu, dodala O´Neillová.

Zástupci novinářské unie vyjádřili svůj šok nad úmrtím mladé kolegyně. Její smrt je ukázkou trvající nestability Severního Irska.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.