Bombou G20 bude formát Rusko – Indie – Čína

Rusko-čínské strategické partnerství je pevné, nyní je potřeba „dostat na palubu“ Indii. Summit G20 je příležitost.

Nárendra Módí je sice zásadní osobou pro americkou strategii, ale zároveň se přibližuje Rusku a Číně, upozorňuje Pepe Escobar pro Asia Times.

Vše začalo summitem 5. června, kde se sešli Vladimir Putin a Si Ťin-pching. Toto setkání posunulo euroasijskou integraci na vyšší úroveň, tvrdí Escobar. Témata diskutována mezi oběma prezidenta se týkala Nové hedvábné stezky či Eurasijské ekonomické unie.

Debatovalo se o roli Íránu (historicky vzato Persie). Strategické partnerství mezi oběma zeměmi ukazuje podporu pro Teherán, změna režimu nebyla těmito zeměmi tolerována, upozorňuje Escobar.

Petrohradské ekonomické fórum nabídlo směr a potvrdila ho schůzka Šanghajské organizace spolupráce v Biškeku. Klíčové země jsou Indie (z BRICS), která je členem ŠOS, a Írán, který je zatím pozorovatelem.

Na summitu se sešly velké osobnosti, připomíná Escobar. Putin, Si, Módí, Khan a Ruhání. Jako Damoklův meče nad nimi visela americko-čínská obchodní válka, sankce proti Rusku a situace v Perském zálivu.

Rusko a Čína uvedly, že to, co se stalo v Biškeku, „je zásadní pro proměnu světového pořádku“. Je důležité, že Rusko, Indie a Čína jednaly trilaterálně, ale mají si to zopakovat i na G20 v Ósace. Diplomaté tvrdí, že tato velká trojka si dobře rozumí.

Tento formát se vztahuje až k Jevgeniji Primakovovi, bývalému ministru zahraničních věcí Ruska. Vlastně je to takový zákládající kámen pro multipolaritu 21. století. Tahle trojka je také osou BRICSu, jenže není divu, že Brazílie (kde vládne Jair Bolsonaro, který je vnímán jen jako loutka Trumpovy administrativy) je tady „ze hry“. I když pravda, v listopadu se bude právě v Brazílii konat summit BRICS.

Vztahy mezi velkou trojkou jsou komplexní, přiznává Escobar. Módí si dává pozor na to, aby projekty jako Jeden pás, jedna stezka nenarušovaly „suverenitu zemí a regionální integritu“. A samozřejmě je tu problém s vlajkovou lodí: čínsko-pákistánským ekonomickým koridorem.

Ale bilaterální setkání mezi Módím a Si Ťin-pchingem vyvolalo velký ohlas, neboť z Indie zaznívají hlasy, že jde o začátek procesu, v němž budou indicko-čínské vztahy chápány v kontextu 21. století a v kontextu specifické role Indie v asijsko-pacifickém regionu.

To Putin je prostředníkem mezi Indií a Čínou. Pozval Módího jako čestného hosta na Východní ekonomické fórum do Vladivostoku, které se bude konat v září. Chce ukázat Módímu, jaké přínosy by pro jeho zemi mělo intenzivnější zapojení do eurasijských integračních procesů. Lepší, než podpora produkce „made in USA“.

Escobar rozvíjí úvahy o trilaterálních vztazích k rozvoji Polární Hedvábné stezky neboli setkání čínské iniciativy s ruskou Severní námořní cestou.

Čínský prezident může zaujmout indického premiéra i koridor Bangladéš – Čína – Indie – Myanmar, další z velkých projektů Jednoho pásu, jedné stezky.

I tak existuje samozřejmě řada překážek, přiznává Escobar. Je tu otázka himálajské hranice, RCEP (regionální komplexní ekonomické partnerství) se také rozvíjí velmi pomalu.

Módí se musí rozhodnout, jestli bude nadále dovážet íránskou ropu, i když už nemá výjimku USA ze sankcí. Rusko jistě pomůže Íránu i Indii, pokud EU (Velká Británie, Francie a Německo) nepohnou se zavedením zvláštního platebního nástroje.

Indie je pro Írán zásadní odběratel energií. Íránský přístav Čabahar je pro Indii klíčový.

Trump navíc chce sankcionovat Indii za to, že koupí, podobně jako Turecko, ruský obranný systém S-400. Navíc Indie ztratila v USA preferenční obchodní status. Tím vším se posunuje k Íránu jako k zajímavému vektoru politiky a ekonomiky, tvrdí Escobar.

Rusko-čínské strategické partnerství je pevné, nyní je potřeba „dostat na palubu“ Indii. Rusko a Indie mají velmi dobré vztahy. Možná se i Si a Módí shodnou. A Ósaka se může stát geopolitickým bodem zvratu, který osu Rusko – Indie – Čína natrvalo upevní, zakončuje Escobar.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.