První střípky z důležitého summitu G20

Donald Trump nechce hovořit o celní úlevě pro Čínu, očekává produktivní rozhovory s prezidentem Si Ťin-pchingem.

Donald Trump na summitu G20 v Ósace uvedl, že neslíbil čínskému prezidentovi úlevu od cel. Očekává nicméně, že jejich rozhovory (plánované na sobotu) budou produktivní.

Peking doufá, že dojde ke kompromisu, protože již nyní jsou patrné známky globálního zpomalení. Očekává se, že setkání obou prezidentů zmírní obchodní napětí.

Trumpova administrativa má ovšem spory s Indií a Japonskem. Trump naznačoval, že „oznámí něco velkého“, „velkou obchodní dohodu“, prý očekává s Indií, ale to uvedl před jednání s indickým premiérem Nárendrou Módím. Trump potvrdil, že se bude intenzivně diskutovat i o firmě Huawei.

Na tiskové konferenci uvedl odcházející předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, že obchodní vztahy mezi USA a Čínou jsou obtížné a zpomalují světovou ekonomiku.

Čínský prezident Si Ťin-pching varoval před protekcionismem. Je prý ničen globální obchodní řád, což mimo jiné ohrožuje společné zájmy zemí BRICS – protože právě tato schůzka se uskutečnila v rámci summitu G20.

Módí na této schůzce (neboť Indie je částí skupiny BRICS) uvedl, že je potřeba reformovat Světovou obchodní organizaci, Putin odsoudil snahy zničit tuto organizaci.

Není ovšem ani shoda na tom, jak WTO vlastně reformovat.

Zdá se, že se Trump po příletu do Ósaky poněkud uklidnil a japonskému premiérovi řekl, že „oceňuje, kolik vysílá Japonsko automobilových továren do Michiganu, Ohia, Pensylvánie a Severní Karoliny“. Šinzó Abe reagoval tím, že jeho časté schůzky s Trumpem jsou známkou „silného americko-japonského spojenectví“.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.