Tillersonova diplomatická premiéra v Asii: Severní Korea a vztahy s Čínou prioritou

První asijské diplomatické turné amerického šéfdiplomata Rexe Tillersona směřovalo do Japonska, Jižní Koreje a Číny a podle některých názorů signalizovalo tvrdší postoj Washingtonu k severokorejskému problému.

Reuters. AP. Boston Herald. Global Times. První velké zahraničněpolitické turné nového ministra zahraniční Rexe Tillersona směřovalo do Asie. Během několika dní Tillerson navštívil Japonsko, Jižní Koreu, a nakonec také Čínu, se kterou má nová americká administrativa Donalda Trumpa poněkud trnitější vztahy.

Tillerson tak navštívil tři ekonomicky významné státy Asie a snažil se naladit vztahy s místními vládami. Podle hodnocení amerického tisku, jeho cesta ukázala na tvrdší postoj k severokorejskému problému.

Severní Korea a její jaderný program se v posledních týdnech dostaly na přetřes díky informacím o dalších, prý úspěšných, raketových testech Pchjongjangu. Severokorejský problém ale ještě dokreslila kauza zavraždění nevlastního bratra severokorejského vůdce v Malajsii a zostřená reakce hlavního severokorejského spojence Číny. Peking se rozhodl, že nebude ze Severní Koreje dovážet uhlí, na což Pchjongjang reagoval nezvykle ostrou rétorikou.

Vztahy mezi Čínou a USA, které ovlivní také severokorejskou otázku, nejsou ideální po sérií medializované kritiky ze strany Donalda Trumpa. Ten hned po zvolení prezidentem Peking rozčílil zpochybněním dosavadní politiky „jedné Číny“. Od té doby se sice komunikace mezi Washingtonem a Pekingem zmírnila, ale za mírnější rétorikou se skrývají problémy.  Ostatně, chvíli před Tillersonovou návštěvou v Pekingu, Trump ve svém tweetu obvinil Čínu z toho, že není v severokorejské otázce příliš nápomocna. Nicméně napjaté vztahy mezi oběma zeměmi nejsou rozhodně novinkou – byly realitou, jak za ministra Johna Kerryho, tak za Hillary Clintonové s její politikou „pivotu“ do Asie.

Asijské jeviště se samozřejmě netýká jenom Severní Koreji a možnosti tamního režimu mít nukleární zbraň s dostřelem na americký kontinent. Je to také otázka čínské snahy o ovládnutí geograficky vzdálenějšího Jihočínského moře, kterému USA také spolu s Japonskem a Jižní Koreou kontruje.

Další bezpečnostní kroky soulské vlády v kooperaci s USA také budí v Pekingu odpor. Jedná se zejména o právě probíhající instalování systému THAAD, který Čína považuje za ohrožení svého odstrašujícího potenciálu. V této věci má navíc podporu Moskvy. Washington chce po Číně větší zainteresovanost v severokorejském problému, zatímco Peking zatím mluví o tom, že problém by se měl řešit na půdě OSN.

Tillerson se v Soulu nechal slyšet, že USA zvažují novou strategii vůči Pchjongjangu a na stole je mezi jinými také vojenské řešení. Den před tím v Japonsku, naznačil, že USA hledají nový přístup k severokorejskému problému a že by se Severní Korea měla „USA bát“.  Návdavkem musel Tillerson uklidňovat napjaté vztahy mezi Japonskem a Jižní Koreou, které v poslední době vyvrcholily odvoláním japonského velvyslance ze Soulu. Důvodem je bolestivá historie japonské nadvlády na poloostrově.

Nejlepší vztahy má nynější Washington nejspíš s Japonskem. Premiér Abe při své návštěvě USA v únoru letošního roku, nabídl Spojeným státům japonské investice v hodnotě 450 miliard dolarů a asi 700 tisíc nových pracovních míst. Investice by se měly týkat infrastrukturních programů, které Trump považuje za jednu z priorit. Japonsko se tak naladilo na tu správnou trumpovskou vlnu, což se také projevilo do Tillersonovy návštěvy minulý týden.

Naopak, jak napsala agentura Reuters, jihokorejská návštěva Tillersona přinesla poněkud chladnější přijetí – aspoň si na něj stěžoval poněkud nediplomaticky sám Tillerson.

Kdo by ale očekával, že pekingské schůzky Tillersona s čínským ministrem zahraničí proběhly v napjaté atmosféře, mýlil by se. Tillersonova jednání zde, přes jasné rozdíly názorů, proběhla hladce. V opatrně smířlivém tónu je také pondělní komentář čínského státního a anglojazyčného Global Times, kde se mluví o odlišnostech, které nemají charakter strategického konfliktu. Celkově komentář předpokládá další spory s Washingtonem a negativně se znovu vyjádřil o systému THAAD. Global Times pak opatrně zdůraznily, že je vzájemné vztahy obou zemí chce vidět na principu „win-win“ spolupráce.

 

Ilustrační obrázek: Autor: U.S. Department of State from United States – China’s Foreign Minister Wang Yi Welcomes Secretary Tillerson, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57183259

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.