Macron hledá u Putina podporu ke „globálnímu příměří“

Francouzský prezident už získal podporu pro iniciativu OSN na pozastavení konfliktů ve světě u třech z pěti členů Rady bezpečnosti OSN.

Francouzský lídr Emmanuel Macron sdělil, že již dosáhl dohody mezi třemi z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN k podpoře „globálního příměří“, po kterém volá OSN, informovala agentura Reuters. Cílem je umožnit, aby se svět mohl plně věnovat koronavirové pandemii. Nyní je na řadě jednání s Ruskem.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres požadoval vyhlášení „příměří“ už na konci března a varoval přitom, že v zemích, kde pokračují ozbrojené konflikty, by místní zdravotní systémy mohly lehce zkolabovat.

Macron řekl, že návrh už podpořili čínský prezident Si Ťin-pching, americký prezident Donald Trump a britský premiér Boris Johnson. Francouzský prezident nyní doufá v to, že pro příměří získá také podporu ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle středečních informací plánoval Macron telefonický rozhovor s Putinem na včerejší den. Macron vyslovil naději, že Putin iniciativu podpoří.

Ilustrační foto: Autor – Kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.