Světu hrozí nedostatek obilnin a vysoké ceny

Omezení ruských vývozů obilnin poprvé za deset let ohrožuje trh s obilím.

Svět za poslední desetiletí poprvé čelí možnosti, že nebude mít dost ruské pšenice v době, kdy je po ní velká poptávka na světovém trhu.

Rusko do konce června omezilo vývozy obilí, aby ochránilo vlastní trh. Pandemie koronaviru přitom po celém světě vede k obavám o potravinovou bezpečnost. Rusko už naplnilo své kvóty (7 milionů tun) vývozu obilnin a přestane obilí vyvážet, kromě čtyř zemí ve svém sousedství.

Embargo má platit jen do nové úrody v červenci. Vývozy obilnin ale omezily i další země, takže hrozí, že dojde ke změně tras světového obchodu. Rostou také obavy z nedostatku potravin a vysokých cen. Země od Egypta po Turecko se snažili maximálně navýšit dovozy a ruští dodavatelé jejich poptávku uspokojili.

Na trhu je nákupní horečka. Kupci zaplňují sklady, protože si uvědomují, že později by už nemuseli mít šanci, říká konzultant Andrej Sizov.

Okno příležitosti se uzavřelo rychle, Rusko již prodalo celou kvótu určenou k vývozu až do konce června. Ruské obilniny jsou mimo jiné atraktivní díky slabé hodnotě rublu.

Rusko v minulosti již několikrát narušilo obchod s obilninami omezením vývozu či zdaněním. Naposledy použilo přímý zákaz prodeje v roce 2010, kdy byla ruská úroda zničena suchem. Důsledkem bylo zvýšení cen pšenice, které někteří odborníci považují za nepřímý důvod začátku Arabského jara.

Z ruského omezení vývozů by mohli profitovat dodavatelé z EU a z USA, míní Amy Reynoldsová z londýnské Mezinárodní rady pro obilniny. Jednou ze zemí, která posílila nákupy obilnin v EU, je Egypt. Zvýšená poptávka ale ovlivňuje evropské zásoby v době, kdy je úroda po celém regionu ohrožena suchem. Pokud se budou podmínky v obilné oblasti Černého moře dále zhoršovat, povede to k dalšímu navyšování světových zásob. Podle Sizova je tento scénář pravděpodobný s ohledem na aktuální vývoj počasí v regionu. Největší zásoby obilí mají Spojené státy, takže se dá čekat, že dojde ke zvýšení jejich prodejů.

Nicméně předpovědi o změnách obchodních tras s obilím jsou velmi nejisté. Hodně bude záležet na vývoji zdravotní krize a vliv bude mít také kolaps cen ropy.


Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.