Ropa Urals překvapivě předehnala v ceně ropu Brent

Ruská ropa typu Urals se prodávala za vyšší cenu než severomořské ropy, což je značně neobvyklé.

Ruská ropa typu Urals v ceně předehnala světový „etalon“, ropu typu North Sea Dated, všimly si ruské noviny RBK. V pondělí se ropa Urals dostala na cenu 16,39 dolarů za barel a její cena vzrostla o 0,68 dolarů. Jednalo se tak o cenu vyšší o 0,20 dolaru ve srovnání s ropou North Sea Dated – což jsou v zásadě následující typy ropy: Brent, Forties, Oseberg, Ecofisk a Troll, často také označované jako Brent Crude (viz zde).

Obchodování ropy Urals a Brent v posledním měsíci. Zdroj: Oilprice.com

Za normálních okolností se ropa Urals, která patří k tmavým a těžkým typům ropy, prodává v Evropě levněji než typy ze Severního moře. Během dubna byla dokonce o 5 dolarů levnější. Někdy ovšem trh mění vztahy mezi cenami. Odborníci vidí následující příčiny pro zvýšení ceny ropy Urals:

  • Koronavirová pandemie se víc dotkla lehkých typů ropy, protože se snížila poptávka zvláště po benzínu.
  • Rusko v souladu s poslední dohodou OPEC+ omezilo svoje dodávky přes moře, což vyvolalo reakci na trhu. Jedná se o nejvýraznější snížení vývozu od roku 2014.

Cena ropy Urals je kriticky významná pro ruský státní rozpočet, píše článek dále. Hraje roli při výpočtu vývozních cel na ropu a ropné výrobky a také při určování daně z těžby nerostných surovin. V roce 2019 tyto daně pokryly více než třetinu státního rozpočtu, tj. asi 6,8 bilionů rublů. Pokud bude ropa Urals stát 15 dolarů za barel, cla se vynulují a příjmy z daně z těžby se sníží celkem 22krát, na 240 miliard rublů.

Při prudkém snížení cen ropy však začne ruský rozpočet dostávat platby od ropných společností z jejich zisků z prodeje na čerpacích stanicích za benzín a naftu, což částečně vykompenzuje ztráty vývozních cel a daní z těžby. Pokud bude barel ropy Urals stát 20 dolarů, výplaty do rozpočtu dosáhnou výše 1 bilionu rublů.

Ruská vláda opakuje, že nízká cena ropy není pro ruský rozpočet problém, protože Rusko vytvořilo dostatečné rezervy ve Fondu národního blahobytu. Podle odhadu Deutsche Bank budou ale tyto rezervy při ceně 15 dolarů za barel vyčerpány během dvou let, v případě ceny 30 dolarů za barel během šesti let.

Aktuální ceny ropy sledujte zde.

Ilustrační foto: Autor – Trevor MacInnis, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=358103

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.