Volby ve Francii: Heslo „Jaurès by volil Národní frontu“ je opět ve hře

Přečetli jsme ve čtvrtečním čísle francouzského deníku Libération. Jean-Marie Le Pen, otec současné prezidentské kandidátky Marine Le Penové, slavil v roce 2009 úspěch s provokativním, ale zřejmě účinným heslem, které znělo: „Jaurés by volil Front national“, tedy Národní frontu.

Libération, 20.04.2017. „Lepenovci“ heslem, odvolávajícím se na historicky významnou postavu francouzského socialistického hnutí, Jeana Jaurèse, oslovili francouzské dělníky. A zacílili na tuto sociální skupinu, která by z logiky věci měla být především voličskou základnou levicových politických stran, velmi promyšleně.

Jaurès patřil k zakladatelům francouzské sociálně demokratické strany a byl v roce 1914 zastřelen v jedné pařížské kavárně jistým nacionálně orientovaným studentem. Potkal jej tak – jen o měsíc později a pochopitelně z jiného důvodu – podobný osud jako rakouského následníka trůnu v Sarajevu Ferdinanda d´Este. Je tedy tragickou postavou francouzské historie, mučedníkem za sociální myšlenku a hrdinou odpočívajícím v Pantheonu.

Zacílení Národní fronty na dělníky vyneslo tomuto politickému uskupení úspěch i v následujících volbách v roce 2012, kdy 33 procent dělníků ve Francii podpořilo Marine Le Penovou, která se rok předtím stala její předsedkyní. A o pět let na to, v letošních volbách do prezidentského úřadu, se může příběh s oslovením Francouzů živících se převážně prací vlastních rukou opakovat.

Bitva o hlasy dělníků

Podle průzkumů veřejného mínění, které byly provedeny mezi zaměstnanci v převážně dělnických profesích, se přibližně 44 procent dotázaných vyslovuje pro kandidátku Národní fronty, Marine Le Penovou. Jean-Luc Mélenchon, bývalý socialista, nyní předseda La France insoumise (Nepodrobené Francie), se dělí o druhé a třetí místo s Emmanuelem Macronem, kandidátem nepokrytě hájícím zájmy materiálně lépe situovaných vrstev společnosti. Socialista Benoît Hamon a republikánský kandidát a bývalý francouzský premiér François Fillon u dělnických voličů, podle těchto průzkumů, příliš popularity nezískávají.

Podle deníku Libération se o dělnické hlasy utkají především Le Penová a Mélenchon. Druhý z kandidátů před lety opustil francouzskou socialistickou stranu, ale paradoxně, zdá se, především proto, že zůstal přesvědčením socialistou. Marine Le Penová je nejvíce sledovanou kandidátkou na prezidentský úřad v Elysejském paláci, a také obdařenou největším množstvím nálepek, převážně pracujícím s pojmy, jako jsou „populismus“, „demagogie“, „avanturismus“, a jiné.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.