Světová banka varuje před čínským zadlužením: problémem jsou místní dluhy

Financial Times. Místní vlády využívají mimorozpočtové půjčky, aby podpořily financování infrastruktury, informují Financial Times

Světová banka vyslala varování, že čínské místní vlády si stále půjčují mimorozpočtovými způsoby na investice do infrastruktury, navzdory tomu, že Peking si chce vynutit větší fiskální disciplínu a dostat místní dluhy pod kontrolu.

Rychle rostoucí dluh lokálních vlád je vnímán jako riziko pro čínskou ekonomiku a finanční systém.

Tento dluh se rozběhl především po roce 2008. Jenže tento způsob „oživení ekonomiky“ trvá do dnes a nové investice už nemusejí přinést dostatečně velkou návratnost, aby se dal dluh splatit.

Lokální vlády mají stanovené limity, v nichž si mohou půjčovat přímo od centrální vlády v Pekingu. Navzdory tomu si lokální vlády dál půjčují a jejich specifické nástroje, kterými obcházejí nařízení Pekingu, tvoří většinu veřejných výdajů a veřejných investic.

Problémem je i nedostatečná informovanost, např. FT uvádějí, že jsou jen sporé informace o skutečném rozsahu mimorozpočtových financích lokálních vlád.

Některé provincie ale již slíbily nápravu, např. provincie Chu-nan přislíbila významné omezení veřejných investic.  

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.