OSN: Sucha, vysoké teploty a další katastrofy vyženou z domovů 143 milionů lidí během 30 let

K nejvíce ohroženým kontinentům patří Asie, která už nyní čelí klimatické migraci.

Nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu při OSN  uvádí, že v příštích 30 letech bude pravděpodobně vyhnáno z domovů 143 milionů lidí v důsledku stoupajících moří, sucha, vysokých teplot a dalších klimatických katastrof. Tato situace je zvláště akutní pro Asii. Jeden z odhadů počítá s tím, že by během následujících tří dekád mohlo být vysídleno kvůli nedostatku vody, neúrodě, přívalovým vlnám a dalším katastrofám kolem 40 milionů lidí v jižní Asii.

V současnosti pochází každý třetí migrant z Asie a podle nové zprávy je to kontinent, který má prvenství v počtu lidí vysídlených ve spojení s extrémním počasím (s důsledky bouří a záplav). Vědci předpokládají, že počet migrantů naroste v souvislosti s vyprazdňováním venkova a ohrožením velkoměst jako je například Jakarta.

„Při všech úrovních globálního oteplování se některé regiony, které jsou v současnosti hustě osídlené, stanou nebezpečnými nebo neobyvatelnými,“ uvádí zpráva. Asie také čelí vyhlídkám, ježby znamenaly vznik mnohem více měst, kde je přílišné horko na to, aby se tam dalo žít.

Žádný stát nenabízí azyl ani jinou právní ochranu lidem vysídleným právě kvůli změně klimatu. Například v případě Bangladéše už k migraci z klimatických důvodů dochází.

Podle dalších vědeckých předpovědí by mohly být z Bangladéše do roku 2050 vysídleny dva miliony lidí v důsledku stoupající hladiny moře. Bangladéšské pobřeží je nízko položené a už dnes přivádí stoupající mořská hladina do hlavního města 2000 migrantů z pobřeží denně.

Tyto migrační toky je možné snížit. Podmínkou je ale podle odborníků to, aby USA a evropské země snížily své emise skleníkových plynů na nulu. Jsou tu i návrhy na to, aby bohatší země poskytovaly humanitární víza pro občany silně zasažených zemí.

Významným politickým problémem se klimatická migrace stane i pro Afriku a Latinskou Ameriku během příštích několika desetiletí.

OSN upozorňuje, že migrace nemusí způsobit krizi. Mohou z ní profitovat menší města díky přísunu pracovní síly, jak ukazuje příklad Bangladéše. V příštích letech bude nicméně klíčové pomoci připravit města na příliv migrantů, protože jsou v první linii.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.