Premiér Izraele označil dohodu mezi oběma sousedy, toho času ve válečném stavu, za „historickou“.
Obě blízkovýchodní země jsou oficiálně stále ve válečném stavu, nicméně se jim podařilo najít kompromis ohledně námořních hranic ve Středozemním moři. Izraelský premiér Jair Lapid označil dohodu za „historickou“, píše agentura Reuters. „Jedná se o historický úspěch, který posílí bezpečnost Izraele, investuje miliardy do jeho ekonomiky a zajistí stabilitu naší severní hranice,“ cituje agentura izraelského premiéra.
Libanonská strana uvedla, že dohoda je v hospodářském zájmu Bejrútu. Libanonský prezident Michel Aoun podle listu Jerusalem Post prohlásil, že hranice zachovávají práva Libanonu na přírodní zdroje. Spory mezi státy se vedly zejména o zásoby v plynových polích Karish a Qana.
„Mnoho nevyřešených sporů bylo vyřešeno a doufáme, že konečná mapa námořní hranice bude dokončena v nadcházejících dnech,“ řekl Aoun.
Americký prezident Joe Biden gratuloval telefonicky oběma stranám k dosažení dohody. Ta ale čelí kritice izraelské opozice. Expremiér země Benjamin Netanjahu dohodu s Libanonem nazval „historickou kapitulací“ vůči Hizballáhu.
Podle průzkumu veřejného mínění televize Kanál 12 podpořilo dohodu s Libanonem 40 % dotázaných Izraelců, 29 % je proti dohodě a celkem 31 % se nerozhodlo.
Vyhlášení dohody o vymezení hranice s Izraelem již začalo a proběhne 20. října. Jednání o vymezení pozemních a námořních hranic mezi oběma znepřátelenými státy probíhají v osadě Naqoura v jižním Libanonu od roku 1996.