Finské firmy zvýšily v roce 2022 vývozy do zemí hraničících s Ruskem. Obcházejí sankce?

Nový výzkum ukazuje, že více než sto finských firem výrazně zvýšilo vývozy do Arménie, Gruzie, Kazachstánu a Kyrgyzstánu.

Podle aktuálních dat společnosti Datahuone se v roce 2022 výrazně zvýšily finské exporty do zemí, které hraničí s Ruskem. Má se jednat o Arménii, Gruzii, Kazachstán a Kyrgyzstán. Datahuone využila data finských celních orgánů o mezinárodním obchodu na úrovni firem a finského obchodního rejstříku, zkoumala především vývoj exportů od ledna 2019 do listopadu 2022.

„Společnosti, které vyvážely své výrobky do Ruska před začátkem války, výrazně od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 zvýšily vývoz do Arménie, Gruzie, Kazachstánu a Kyrgyzstánu. Připadá na ně téměř veškerý růst vývozu do těchto zemí,“ říká vedoucí společnosti Datahuone profesor Otto Toivanen.

Do čtyř postsovětských zemí vyvezly od března do listopadu 2022 zboží v hodnotě 175 milionů euro, v roce 2021 se však vývoz do těchto zemí pohyboval v řádu deseti milionů euro.

Finští výzkumníci zjistili, že více než sto společností začalo do této oblasti vyvážet až po začátku války, většina z nich dříve exportovala své zboží do Ruska. Podle výzkumníka Maxe Toikky nárůst vývozů „vyvolává obavy, že sankcionované výrobky registrované finskými společnostmi pro vývoz do těchto zemí ve skutečnosti končí v Rusku, a může tedy jít o obcházení sankcí“.

V roce 2020 směřovalo 5,39 % finského exportu do Ruské federace, což odpovídalo více než 3,3 miliardám dolarů podle dat Atlasu ekonomické komplexity. Rusko tak bylo pro Finsko čtvrtým největším vývozním trhem za Německem, Švédskem a Nizozemskem.

Další informace a grafy najdete zde (ve finštině).

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.