Němečtí Die Linke: Co vlastně chtějí?

ARD Tagesschau. ARD přináší komentář ze sjezdu německé levicové strany Die Linke (Levice).  Co vlastně chce levicová strana? Východní křídlo chce k moci, zatímco západní křídlo raději vede ideologické debaty. A tím se strana zahrabává v opozici, píše komentář.

Jeden z delegátů to údajně vystihl přesně: „rudo-rudo-zelená“ je mrtvá. Lépe už to vyjádřil nejde. Na svém sjezdu Die Linke opět ukázala, že není schopna vládnout. Rudé linie volebního programu stranu ukotvují v opozici.

Prvky jako ukončení nasazení Bundeswehru v zahraničí, daň z majetku, a konec úpravy Hartz IV – to se s SPD dělat nedá. Die Linke není schopna vládnout. A základna to očividně ani nechce.

Radikálně levé křídlo udávalo na sjezdu tón. Levicové ministry z jednotlivých spolkových vlád v Durynsku, Brandenburku a Berlínu „sjeli.“ Jako zrádce té pravé levice.

Progresivní Východ proti reakčnímu Západu

Odpůrci vládnutí pocházejí ze Západu. Tam jsou ti ideologové, kteří nejsou schopni spolknout kompromisy. Na druhé straně jsou realisté z Východu, kteří by chtěli vládnout i na spolkové úrovni. A tyto dva stranické tábory se nemusejí. Bojují proti sobě v rámci strany, každý na jednom křídle, spíše než aby se spojovali. A toto zaobírání se sebou samým stranu velice poškozuje.

Největší garancí pro to, že strana zůstane v opozici je ale podle komentátora ARD Sahra Wagenknechtová. Opět ve svém projevu ostře napadla SPD a zajistila si tak masivní potlesk. Tím se ovšem otravuje klima, aby rozhovory o koalici vůbec mohly začít.

Wagenknechtová chce z Die Linke udělat levicovou populistickou protestní stranu. Proti ní je Dietmar Barsch, který chce vládnout a vyslovuje se pro „rudo-rudo-zelenou.“

Konflikt se prozatím drží pod pokličkou. Co ale vlastně chce Die Linke? Jasnou nekompromisnost v opozici, nebo změnit zemi ve vládě? Pokud si tím strana není jistá, je jí v opozici lépe, uzavírá článek.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.