Financial Times. Jde o ukončení řeckých námitek ohledně oficiálního jména země. Makedonie zváží návrhy ohledně provizorního jména tak, aby se vypořádala s řeckým odporem vůči jejímu možnému členství v NATO. Uvedl to ministr zahraničí země.
Prý by právě členství v alianci pomohlo uklidnit balkánský region po měsících politických napětí, které se přelilo i do krveprolití.
O návrzích je brzo jednat, ale naplánováno je setkání s řeckými ministry, aby se obnovila důvěra mezi oběma zeměmi. Řecko vetovalo Makedonii v její žádostí v roce 2008.
Ministr Makedonie se bude ptát řeckých kolegů, zda chtějí mít za souseda přátelskou a stabilní zemí. je prý vhodný čas využít historickou příležitost.
Makedonie, oficiálně Republika Makedonie, je u Řeků v nemilosti, protože se domnívají, že jméno implikuje teritoriální nárok na severní řecký region stejného jména. A bývalý makedonský premiér Řeky dále rozzuřil tím, že letiště apod. pojmenovával po Alexandru Velkém.
Makedonie je prý, jak uvádí FT, inspirována nově členstvím Černé Hory v NATO. Země je členem OSN jako bývalá jugoslávská republika Makedonie.
Řekové údajně novou vládu ve Skopje přivítali jako méně nacionalistickou s tím, že je zde možnost opatrného optimismu. Ovšem téma je citlivé, trvající více než dvě dekády a nelze si stanovovat časový horizont.
Ministr zahraničí Makedonie také uvedl, že nové jméno by muselo být schváleno v referendu a vláda by se snažila o široký konsenzus, než by k referendu došlo. Stále je zde riziko dalšího překreslování mapy regionu a znovuotevření explozivních politických a etnických sporů.
Alexis Tsipras, řecký premiér, musí našlapovat opatrně, protože jeho koaličním partnerem je silně nacionalistická strana Nezávislí Řekové. Prý i uvnitř Syrizy je také nacionalistická frakce, kterou je potřeba vzít v úvahu.