Čadský prezident Idriss Déby se v Moskvě setkal s ruským prezidentem

Čad byl považován za poslední baštu francouzského vlivu v regionu. Nyní se zdá, že v oblasti roste ruský vliv.

Čad je vnitrozemská africká země, která dlouhodobě trpěla endemickou chudobou, podvýživou, nemocemi a nedostatkem pitné vody. V čele Čadu stojí Mahamat Idriss Déby, a to od roku 2021, kdy se ujal moci pučem po smrti svého otce na válečné zranění, dlouholetého prezidenta Idrisse Débyho. Jeho snahou je zvládnout přechod od vojenské junty k civilní vládě. Déby rovněž propaguje své úsilí o udržení míru, zlepšení životních podmínek a obnovení ekonomické prosperity. Uvedl například, že do několika vesnic a měst, včetně Abéché, byla rozšířena pitná voda, bylo postaveno nebo vybaveno mnoho nemocnic, které reagují na zdravotní potřeby civilistů, a že základní vzdělání je bezplatné, aby se všechny čadské děti mohly vzdělávat. Dodal, že jeho vláda financuje mnoho projektů v oblasti zemědělství a chovu dobytka, aby se mladí lidé a ženy stali ekonomicky nezávislými. Čadská politická opozice však tvrdí, že středoafrický stát je od nástupu vojenského vůdce k moci v dubnu 2021 nadále sužován hladem, chudobou a ozbrojenými konflikty.

Čadský a ruský prezident se setkali 24. ledna. Na setkání ruský vůdce poblahopřál Idrissovi Débymu k úspěchu při stabilizaci Čadu a uvedl, že Rusko pozorně sleduje bezpečnostní situaci v zemi. “Jsme rádi, že se vám podařilo uspořádat referendum o ústavě,” ocenil Putin. “Jsem přesvědčen, že volby se v blízké budoucnosti uskuteční na vysoké úrovni. Jsme rádi, že se vám podařilo stabilizovat situaci v zemi.” Déby naopak vyjádřil Putinovi soustrast v souvislosti s havárií vojenského letadla, ke které došlo ve středu v ruské Belgorodské oblasti nedaleko Ukrajiny. Připomínáme, že na palubě letadla bylo 74 osob, včetně 65 ukrajinských válečných zajatců, kteří měli být vyměněni a podle gubernátora Belgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova všichni zahynuli. “Chtěl bych jménem svým i jménem lidu vyjádřit upřímnou soustrast nad smrtí těchto lidí a vojáků,” uvedl vůdce Čadu. Setkání v Moskvě je známkou toho, že ruský prezident Putin zřejmě směřuje k budování vazeb s touto sahelskou zemí.

Ilustrační foto: Kremlin.ru

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.