V Číně došlo v minulém roce k obrovskému růstu v sektoru čisté energie pro místní hospodářství.
Čistá energie se v roce 2023 stala podle analýzy Carbon Brief hlavní hnací silou čínského hospodářského růstu a přispěla čínské ekonomice rekordní částkou 1,6 bilionu dolarů, což činí meziroční nárůst o 30 %.
Tato částka představuje veškerý růst investic a větší podíl, víc než jakékoliv jiné odvětví, na hospodářském růstu, kterému dominovala zejména odvětví solární energie, elektromobilů a výroby baterií.
Investice do čisté energie se meziročně zvýšily o 40 % na 890 miliard dolarů a výší se téměř rovnají celkovým globálním investicím do dodávek fosilních paliv v roce 2023 či celému HDP Švýcarska nebo Turecka.
Čistá energie se stala největší hnací silou celkového hospodářského růstu Číny a v roce 2023 se na růstu HDP podílela 40 %. Bez růstu čisté energie by čínský HDP nedosáhl vládního cíle 5 % a vzrostl by pouze o 3 %.
K nárůstu investic do čisté energie dochází v Číně v kontextu propadu realitního sektoru ekonomiky. Tato změna naznačuje, že sektor čisté energie bude hrát klíčovou roli v čínské ekonomice celkově.
Rostoucí význam nových odvětví dává Číně významný hospodářský podíl na celosvětovém přechodu na technologie čisté energie. Kromě toho ale představuje výzvu pro zámořské politiky, kteří se snaží o vlastní klimatické strategie propojené s domácím růstem průmyslu, píše článek.
Skutečnost, že čistá energie nyní hraje tak velkou roli v čínském hospodářství se neobejde bez důsledků, mohla by celosvětově podpořit urychlení energetické transformace. Masivní investice do výrobních kapacit a vývozu čistých technologií v loňském roce znamenají, že Čína má velký zájem na úspěchu čisté energie ve zbytku světa a na budování vývozních trhů.
Celou rozsáhlou analýzu čtěte zde (anglicky).
Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.