Další rozvoj spolupráce mezi Čínou a Ruskem 

Financial Times. Peking vypomůže dvěma ruským finančním institucím, které jsou pod západními sankcemi. Jde až o 11 mld. dolarů.

Zdroje denominované v yuanech umožní ruskému suverénnímu fondu a jeho rozvojové bance vyhnout se případným pokutám za dolarové operace. Zdroje přijdou z Čínské rozvojové banky, neboť vazby na západ v této oblasti byly tvrdě postiženy sankcemi.

Společný rusko-čínský fond bude investovat především do příhraničních oblastí obou zemí i jako součást projektu Jeden pás, jedna stezka a ruské Euroasijské ekonomické unie. V plánu jsou investice na Dálném východě a východní Sibiři.

Ruská rozvojová banka pomoc z Číny ocení, protože západní sankce na ni silně dolehly. Někteří poloitici i byznysmeni si ovšem stěžují, že politicky vzato jsou vztahy mezi oběma zeměmi výjimečně dobré, ale ekonomické dopady zatím nejsou dostatečně viditelné.

Zatím se prý nedaří uskutečňovat realistické projekty v Rusku financované Čínou. Není také stále jasné, jakým způsobem se kompatibilně nastaví projekt „Jeden pás, jedna stezka“ a ruský projekt Euroasijské ekonomické unie.

V politické rovině jsou ovšem vazby silné, obě dvě země se shodly na větší koordinaci i v rámci G20

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.