Válka na Ukrajině možná skončí kapitulací

Přímému vyjednávání mezi Ukrajinou a Ruskem současnosti brání hned několik vážných překážek.

Válka na Ukrajině pravděpodobně skončí spíše kapitulací než dohodou, píše americký analytik Stephen Bryen.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhl nepřímé vyjednávání prostřednictvím třetí strany, v němž by mohla hrát roli OSN. Tento návrh však naráží na problémy, neboť válčící státy se obvykle musí na ukončení konfliktu dohodnout přímo. Předchozí pokusy o dohody s třetí stranou, jako například minské dohody, selhaly kvůli nedostatečnému provádění a prosazování.

Zelenského rovněž omezuje odpor spojenců v NATO, jako jsou USA a Spojené království, ukrajinská legislativa zakazující jednání s Ruskem a tlak tvrdých pravicových nacionalistů. Zelenského kontrola nad parlamentem, médii a dekret zakazující jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem rovněž brání přímým rozhovorům mezi Ukrajinou a Ruskem. Zdá se, že trajektorie války směřuje spíše ke kapitulaci než k vyjednávání, přičemž mírovému řešení brání složitosti a překážky.

K nim patří i to, že brigáda Azov obvinila generála Jurije Sodola, že v bojích o Charkov zabil více Ukrajinců než Rusů, což vedlo k jeho odvolání Zelenským. Od té doby Ukrajina utrpěla vysoké bojové ztráty, někdy bylo zabito nebo zraněno až 2 000 osob za den. Ruské útoky zesílily a používají silné klouzavé bomby FAB, včetně FAB-3000, které zasáhly ukrajinské velitelské centrum v Donbasu.

Rusové také tvrdí, že Zelenskyj je kvůli vypršení mandátu neplatným partnerem pro jednání, což vyvolalo diskuse o nástupnictví předsedy Rady Ruslana Stefančuka. Vzhledem k tomu, že Ukrajině hrozí potenciální kolaps, mohou Rusové dosadit dočasné vojenské vedení, které bude jednat o kapitulační dohodě s Ruskem.

Kapitulace ukrajinské armády a dohoda s vládou jmenovanou Ruskem by znemožnily další působení NATO na Ukrajině, uvádí dále článek. Tato skutečnost by mohla být cestou k bezpečnostnímu dialogu mezi NATO a Ruskem. I když jmenování lídra typu Marka Rutteho do čela NATO nevěstí pro alianci nic dobrého.

V případě, že Rusko na Ukrajině skutečně zvítězí a podle autora je to stále pravděpodobnější, by NATO mělo vyvodit ze situace důsledky – zastavit svou expanzi a hledat stabilnější bezpečnostní uspořádání s Ruskem v Evropě.

Články zveřejněné v rubrice Trendy nemusejí vyjadřovat názor redakce.

 

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.