Martin Schulz představil svůj plán pro Německo: “Best of SPD”

ARD Tagesschau. Německo může víc, říká kandidát německé sociální demokracie Martin Schulz – prý více, než za kancléřky Merkelové. Představení jeho „plánu budoucnosti“ se neobešlo bez mnoha útoků na jeho konkurentku a také bylo předneseno mnoho myšlenek. Ale konkrétních bodů k realizaci chybělo mnoho, píše německá ARD Tagesschau.

Martin Schulz zkusil to, co už hodně muzikantů před ním – udržet fanoušky v pozoru výběrem „best of“ a pokud možno ještě nějaké nové získat. „Deset cílů pro moderní Německo“ je to „best of“ z volebního programu SPD a pár nových hitů k tomu. A k tomu hlavní heslo. Německo dokáže víc.

Tuhle větu Schulz stále opakuje a míní tím: Německo dokáže víc než za Merkelové. Také ji v kritice předhazuje, že používá politiku „prolajdačení se“ a že neříká jasně, co má v plánu po volbách.

Nahoře u top desítky najdeme masivní státní investice – do silnic, železnic, programu Energiewende (odklonu od jádra a příklonu k obnovitelným zdrojům, pozn. red.), ale také do rychlého internetu, nemocnic, bezplatného zdravotnictví atd. Stát nemá jen šetřit, říká Schulz, stát má také povinnost investovat. Takže nejen brzda pro dluhy, ale také minimální číslo pro investice.

Ale není jasné, jak by toto minimální číslo vypadalo.  Jasné je, že možný kancléř Schulz by chtěl spojence pro inovační alianci pro německý průmysl a také pro národní vzdělávací alianci.

Volební preference v Německu, neděle 16.07.2017

Také je řeč o tzv. „kontu šance“, kam by stát mohl přispět až 20 000 euro, buď na další vzdělávání, nebo na začátek podnikání. Ale opět, uvádí Tagesschau, tu nejsou jasné náklady. V programu nechybí „digitální německý portál“, který by měl mnoho úřadů učinit přebytečným.

A co se Evropy týká, tady Schulz vytýká Merkelové a Schäublemu, že Evropu oslabili , a to jednáním na vlastní pěst v otázce uprchlíků a finanční politiky. Prý se tak ztratilo mnoho důvěry, právě politikou „patlání se“ a tvrdohlavosti. Chybí podle jeho názoru upřímné přiznání se k Evropě.

Schulz by chtěl posílit mimo jiné pakt solidarity. Když se státy nebudou chovat solidárně, například u přijímání uprchlíků, pak by měly dostat z Bruselu méně peněz.

Těchto deset bodů má sloužit k tomu, aby SPD přešla do útoku a dohnala velký rozdíl k CDU/CSU. Ve straně byl ohlas dobrý, protože i posluchači soudili, že Merkelové se snaží zase „prolízt“ a tak nějak uhnout ode všeho.

Je logické, že reakce z jiných stran byly méně pozitivní, CDU kritizovala jeho plán jako neufinancovatelný, pro Zelené byl málo ambiciózní, mimo jiné kvůli tomu, že neměl jasné odpovědi na klimatickou změnu, a Levice říká, že sociálním demokratům prostě chybí odvaha ke skutečné politické změně.

Dočetli jste jeden z našich článků? Nezapomínejte, prosíme, na dobrovolné předplatné, které je příspěvkem k další nezávislosti a na fungování !Argumentu a také investicí do jeho budoucnosti. Více o financování zdola se dozvíte zde.